Navléknout si montérky není problém. Operní pěvec ředitelem školy
Dlouholetého ředitele semilské Základní umělecké školy Jiřího Kurfiřta vystřídal operní pěvec Jaroslav Patočka. Jak se mu daří přechod z opery do ředitelny i do montérek?
Národní divadlo, Státní opera a další nejen české divadelní scény má za sebou liberecký rodák, operní pěvec Jaroslav Patočka. Jeho hlavní prací se od školního roku 2024/25 stala funkce ředitele Základní umělecké školy v Semilech. Redaktor Jaroslav Hoření se tam za ním vydal nejen s otázkou, co ho do ředitelny přivedlo.
„Kromě toho, že ještě zpívám, tak jsem pedagog. Možná desítky let jsem učil na konzervatoři v Pardubicích nebo v Jablonci nad Nisou, v Železném Brodě. A tak nějak jsem si říkal, že už nastal čas předávat ty zkušenosti ostatním, a zároveň zůstat v oboru a něco dál budovat,“ vysvětluje Jaroslav Patočka.
V době natáčení rozhovoru měl za sebou necelé 3 měsíce ředitelování. „Otvírají se mi nové obzory, protože například teď jsem nastoupil na školení řídících pracovníků ve školství. A to je úplně nová dimenze, tam se učí, jak zvládat stres nebo jak se chovat k podřízeným, zákony, financování, a zároveň, jak být údržbář budou,“ popisuje s úsměvem nové zkušenosti.
Funkce ředitele školy je hodně široká, ale: „Já jsem ještě mechanik elektronických zařízení, úplně původem. Ačkoliv jsem hudbu dělal paralelně se školou tenkrát, pak už jsem šel na konzervatoř. Mě to prostě baví, navléknout si montérky pro mě není problém,“ překvapuje operní pěvec.
Jaké má nový ředitel Základní umělecké školy v Semilech ve své funkci plány? A zazpívá si také s dětmi? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Semily sníží od roku 2025 daň z nemovitosti pro garáže a rekreační objekty
Majitelé rekreačních budov a garáží v Semilech v roce 2025 zaplatí méně peněz na dani z nemovitosti. Rozhodli o tom zastupitelé.
-
Je to jiné, než když to jen čtu v učebnici. Studenti ze Semilska natáčeli příběhy pro Paměť národa
5 životních příběhů zaznamenali pro projekt Post Bellum Paměť národa žáci a studenti 5 škol na Semilsku. Na závěrečné prezentaci příběhů natáčela redaktorka Jana Švecová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.