V době, kdy vystupoval, by v Liberci vítán nebyl, teď si Karla Hašlera v besedě rádi připomínají

2. prosinec 2024

Na písničkáře Karla Hašlera, který se narodil před 145 lety, vzpomínali poslední listopadový týden v České besedě v Liberci. Přednášku pro zájemce měl historik Jan Mohr.

Dobová gramofonová deska s hudbou Karla Hašlera
V roce 2024 uplynulo 145 let od narození jednoho z nejslavnějších písničkářů první republiky, autora slavných šlágrů, Karla Hašlera. Jeho význam i tragický konec si v rámci vzpomínkových večerů připomněli i členové spolku Česká beseda v Liberci.

O autorovi prvorepublikových šlágrů, filmových scénářů, i herci a zpěvákovi, přednášel zájemcům historik umění Jan Mohr.

Čtěte také

„Vztah k Liberci měly spíš písničky Karla Hašlera, v libereckém českém prostředí za první republiky byly tyhle písničky docela populární. V době, kdy jezdil po koncertech, jak za první světové války, tak na začátku druhé světové války, Liberec nebylo území, kam by jaksi s úspěchem zajel, to spíš myslím naopak, že by ho tady moc rádi neviděli,“ vysvětlil Jan Mohr.

Liberec, tedy Reichenberg v té době, byl největším městem Říšské župy Sudety, dokonce se měl stát jejím hlavním městem. A byla to druhá světová válka, co předčasně ukončila hvězdnou kariéru Karla Hašlera.

„On byl člověk břitkého humoru. A to, co bylo možné třeba za první republiky, která byla naprosto svobodomyslná a mezi sebou se řezaly jednotlivé skupiny názorů, v mezích společnosti, tak po nástupu nacistů se situace radikálně změnila,“ vysvětluje historik.

Jaké písničky Karla Hašlera byly nejpopulárnější a proč? A jaký byl konec populárního hudebníka? Poslechněte si záznam rozhovoru.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Související