Řidiči a oční vady: Nečekejte, až se něco stane, řešte to

2. březen 2021

Různé oční vady, které se s věkem zhoršují, způsobují různé vnímání silnice a dění kolem. Třeba brýlemi nekompenzované 2 dioptrie u krátkozrakosti znamenají, že řidič chodce uvidí místo na 200 metrů jen na 20 metrů a to už je pozdě. Mluvili jsme s dopravním expertem.

Čtěte také

Krátkozrakost, astigmatismus, šedý či zelený zákal, to jsou nejen nepříjemné, ale také nebezpečné oční choroby. A pokud nejsou léčené, mohou vést k tragédiím. Podle statistik má oční vadu přes 40 procent řidičů a polovina o tom vůbec neví. K čemu to může vést, se redaktor Jaroslav Hoření zeptal dopravního experta Platformy Vize 0 Romana Budského, poslechněte si to.

Oční vady jsou nebezpečné nejen z pohledu řidiče, ale i u dalších účastníků silničního provozu včetně chodců. Pokud máte problémy se zrakem, obraťte se na svého lékaře či optika. Nečekejte, až se něco stane.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.