Hippokratova cena pro pana doktora Macouna: Doktor musí mít pacienty rád, to říkal už Karel Čapek
MUDr. Jindřich Macoun je praktický lékař, který v příštím roce završí 60 let své praxe. Na podzim 2022 získal za mimořádnou míru empatie a hlubokého vztahu ke svým pacientům Hippokratovu cenu. Navštívila ho moderátorka Iveta Kalátová.
„Karel Čapek byl z rodiny lékaře, a ten říkal, že doktor musí mít pacienty, rád, a když je nemá rád, ať na to nechodí“. Tato slova si vzal před mnoha lety za svá, praktický lékař Jindřich Macoun z obce Prachov, která je vstupní branou do Prachovských skal.
V roce 1963 nastoupil do nemocnice v Jičíně, kde byl 7 let, 4 roky sloužil jako praktický lékař v Rovensku pod Troskami, a poté začal sloužit v Sobotce, kde už zůstal.
Díky celoživotnímu lidskému přístupu ke svým pacientům, kterým se věnoval bezmála 60 let svého života, a věnuje se jim dodnes, obdržel Hippokratovu cenu.
I přesto, že jde o velmi zodpovědnou profesi, často si při ní podle svých slov užil i spoustu legrace. Nejen veselé historky z lékařské ordinace si můžete poslechnout v záznamu rozhovoru.
Související
-
Doktoři 21. století, aneb Doktor Štrosmajer by se divil
V seriálu Doktoři vás Ivana Bernáthová vezme do zmodernizovaných oddělení pěti nemocnic v Libereckém kraji.
-
Když se kámen vydá na cestu, je to strašná bolest, popisuje primář urologie. Pečujete o své ledviny?
Ledvinové kameny patří mezi nejčastější onemocnění tohoto párového orgánu. Hostem Dopoledne pod Ještědem byl primář urologie Krajské nemocnice v Liberci MUDr. Jan Mečl.
-
Operátor linky 155 je první zdravotník „na místě“, pomůže vám s první pomocí, zdůrazňuje záchranář
Nakolik umí lidé poskytnout první pomoc a jaký je správný postup, připomenul Michael Georgiev, mluvčí ZZS LK. S jakými přístupy svědků se záchranáři setkávají?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.