Tajnosti a zvláštnosti ptačí říše
Že ledňáčci při námluvách nosí své vyvolené rybku a že s krkavcem si můžete i popovídat? Jak je to s pověstnou labutí věrnosti a v čem je výjimečný zvonek zelený? Do života opeřenců můžete nahlédnout společně s ornitologem Martinem Pudilem v seriálu týdne.
Silnému větru, mrazu a sněhu musí v zimě čelit nejenom lesní zvířata, ale i ptáci. Jaká byla letošní zima pro drobné opeřence, prozradí hned v prvním díle ornitolog Martinem Pudilem, který má s přezimováním ptactva bohaté zkušenosti.
Když v zimě krmíme ptáčky, na jaře se nám odmění krásným zpěvem. Kde se v drobných ptáčcích bere tak silný hlas? I to v našem seriálu prozradíme. Stejně jako to, co znamená, když strakapoud buší do plechové střechy a ledňáček chytí pro samičku rybku, jak je to s labutí věrností, a v jakém případě se můžeme setkat s bitvou na čapím hnízdě. A že jsou krkavci chytří a učenliví a straky nenechavé? Poslechněte si, jak je to doopravdy.
Související
-
Ornitolog Martin Pudil: Čápi nejsou věrni jeden druhému, to je omyl. Vracejí se na „svůj“ komín
S ornitologem Martinem Pudilem si Pavel Kudrna povídal nejen o tom, jak dopadlo zimní sčítání ptactva v rámci akce Ptačí hodinka a kteří ptáci se už vrací z teplých krajin.
-
Krmit v zimě ptáčky? Určitě ano, ale čím?
Naše redaktorka si do své kuchyně pozvala odborníka a společně vyzkoušeli několik „ptačích“ receptů.
-
Záchranáři z Archy evidují větší úhyn ptáků na „krmítkovou nemoc“. Jak ji poznat a co s tím?
Sledujte bedlivě svá krmítka pro ptáky, ůžou být místem, kde se zvonci, stehlíci a další zrnožraví pěvci snadno nakazí nemocí, kterou nepřežijí. Jak tomu můžete zabránit?
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka