Tajnosti a zvláštnosti ptačí říše

Že ledňáčci při námluvách nosí své vyvolené rybku a že s krkavcem si můžete i popovídat? Jak je to s pověstnou labutí věrnosti a v čem je výjimečný zvonek zelený? Do života opeřenců můžete nahlédnout společně s ornitologem Martinem Pudilem v seriálu týdne.

Silnému větru, mrazu a sněhu musí v zimě čelit nejenom lesní zvířata, ale i ptáci. Jaká byla letošní zima pro drobné opeřence, prozradí hned v prvním díle ornitolog Martinem Pudilem, který má s přezimováním ptactva bohaté zkušenosti.

Když v zimě krmíme ptáčky, na jaře se nám odmění krásným zpěvem. Kde se v drobných ptáčcích bere tak silný hlas? I to v našem seriálu prozradíme. Stejně jako to, co znamená, když strakapoud buší do plechové střechy a ledňáček chytí pro samičku rybku, jak je to s labutí věrností, a v jakém případě se můžeme setkat s bitvou na čapím hnízdě. A že jsou krkavci chytří a učenliví a straky nenechavé? Poslechněte si, jak je to doopravdy.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.