Projekt Obytný soubor Kunratická oznámen. Kraj přijímá připomínky k jeho vlivu na životní prostředí

27. září 2021 15:46
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V blízkosti sídliště Kunratická v Liberci má vyrůst nová obytná čtvrť

U výpadovky z Liberce na Jablonec nad Nisou v lokalitě Kunratická by mohla vyrůst nová čtvrť, která nabídne bydlení pro zhruba 1 600 lidí. Počítá s tím záměr společnosti SYNER Group. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Lucie Fürstová.

Čtěte také

V Liberci by měla vyrůst nová obytná čtvrť. Počítá s tím záměr společnosti SYNER Group, který teď investor uveřejnil v rámci procesu posuzování vlivu stavby na životní prostředí. Firma chce stavět na pozemcích v Kunraticích. Část z nich získala od města výměnou za parcely u Papírového náměstí v dolním centru Liberce.

Oznámení k takzvanému Obytnému souboru Kunratická je velmi podrobné. V lokalitě by mělo být zhruba 600 bytů ve většinou třípodlažních domech. Čtyři z nich budou čtyřpatrové. Bydlet by v nich mohlo až 1 600 lidí, počítá se pro ně i s parkováním, vzniknout má 1 200 parkovacích míst například v suterénu obytných domů.

Celá nová čtvrť by měla být na ploše o rozloze zhruba 100 000 metrů čtverečních, ze které by bylo víc než 21 000 m2 zastavěných a zhruba stejný prostor by tvořily chodníky, silnice, náměstí nebo mlatové cesty. Jde o koncepci zahradního města propojeného s okolní přírodou. Domy by neměly stát v pravidelných liniích a celý prostor zástavby ochrání protihlukový val.

V nové čtvrti ale nebudou jen obytné domy. Projekt zahrnuje i s takzvanou občanskou vybavenost. Je v něm mateřská škola s kapacitou víc než 80 míst a v přízemí některých domů i prostor pro prodejny nebo restaurace. V plánu je dětské hřiště, hřiště pro míčové hry i workoutová stezka a počítá se i s domovem s pečovatelskou službou se šedesáti lůžky.

Podrobný několikastránkový text veřejně zpřístupnil Krajský úřad, a také například město Liberec.

Projekt výstavby je zatím v přípravném řízení. V oznámení společnost SYNER Group uvedla plánovaný termín začátku výstavby v březnu 2022, její konec na konci roku 2030. Vzhledem k situaci na stavebním trhu můžou být ale tato data nejistá.

Krajský úřad Libereckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství, který oznámení zveřejnil, v současnosti přijímá připomínky k plánovanému projektu. Vyjádřit se k němu s ohledem na jeho vliv na životní prostředí v tuto chvíli může písemně každý zájemce, a to do pátku 22. října.

Spustit audio

Související