Archeologové odkryli v Liberci zbytky romského koncentračního tábora
Průzkum v zatáčce Kunratické ulice předchází budoucí výstavbě krajského sídla záchranky. Na místě za druhé světové války stával koncentrační tábor pro Romy a později lágr pro válečné francouzské zajatce. Archeologové tam odkryli cihlové podlahy a základy domů, jsou v dobrém stavu a nacházejí se více než metr a místy i tři metry pod zemí.
Na pozemku v zatáčce Kunratické ulice v Liberci, kde stojí autobazar a je tam i vjezd do kamenické firmy, kopali přes měsíc a půl liberečtí archeologové. Místo zkoumali kvůli plánované výstavbě sídla krajské záchranné služby. A objevili důkaz, že tam v minulosti stál internační tábor pro Romy a později lágr pro válečné zajatce.
Archeologové během měsíce a půl provedli asi 220 metrů průzkumných výkopů, během kterých se dostali až do hloubky tří metrů. Kopali v místech, kde měly podle archivních nákresů stát domy záchytného tábora pro Romy z let 1941 až 1943 a později až do konce války měly sloužit pro válečné francouzské zajatce. Podle archeologa Petra Brestovanského z libereckého Severočeského muzea měli štěstí. Domy se v té době většinou stavěly dřevěné, oni ale objevili značnou část budovy, která jako jediná měla cihlovou podlahu. Zachovaná podle Brestovanského zůstala i část obvodových stěn.
Čtěte také
Pozemkem prochází parovod, právě při jeho stavbě byly v minulosti základy toho domu nejvíce poničeny. I přesto považuje archeolog Brestovanský objev za unikátní. Kromě základů domu nalezli odborníci už jen polámané kusy nádobí a plechových hrnků. Podle archivních map existovala zatáčka cesty na Kunratice již v první polovině 19. století. Od druhé poloviny minulého století sloužilo místo jako skládka pro komunální odpad, zbytky panelů a železné konstrukce ze stavby nedalekého sídliště.
Co bude s místem dál?
Čtěte také
Liberecký kraj chce na pozemku vybudovat nové sídlo záchranky, která je v současnosti v nevyhovujících prostorách. Poslouží tak k záchraně lidských životů, což v sobě nese jistou symboliku ve vztahu k historii toho místa. Proto by měla být součástí celé stavby i připomínka této tragické minulosti. Dosud tam stálo sedm bílých křížů za sedm romských dětí, které zemřely v koncentračních táborech. Podle náměstka primátora Ivana Langra ze Starostů pro Liberecký kraj chce město Liberec na tomto místě vybudovat důstojný památník.
Podle archivních pramenů měl internační tábor v zatáčce Kunratické ulice v Liberci sloužit pro zhruba 130 Romů, které nacisté následně transportovali do různých koncentračních táborů. Nikdo z nich, včetně již zmiňovaných dětí, nepřežil.
Související
-
Kraj postaví záchranářům v Liberci novou základnu
Hejtmanství a město se dohodly na společném postupu. Následovat by měla nutná změna územního plánu a zpracování projektové dokumentace.
-
Liberec jako hlavní město Říšské župy Sudety. Nacistické představy o podobě města
Přestavěné stovky domů, široké bulváry a vysoké bloky budov. Takové plány měli Němci o budoucím hlavním městě Říšské župy Sudety, kterým se Liberec měl stát.
-
Jizerskohorské podzemí ukrývalo jeden ze zásadních nálezů industriální archeologie, říká objevitel
V údolích pod vrcholky Jizerských hor se tradují legendy o zahrabaných tancích, motorkách či parních strojích. Teď se tam náhodou podařilo objevit část parního stroje.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Než jsme soutěž vypsali, nikdo nevěděl, že je hala hlavního nádraží památka, tvrdí Správa železnic
-
Kam kráčí Piráti? ‚Jsme jedinou skutečně liberální proevropskou stranou v Česku,‘ shodnou se obě křídla
-
Přehřáté spermie bránily přirozenému otěhotnění. Lékaři přesto hledali příčinu u ženy
-
Na severu Gazy zdravotnický systém zkolaboval, nemůžeme se tam dostat, popisuje lékařka