Směna dokončena: Část Papírového náměstí teď patří městu Liberec
Liberecká radnice směnila zhruba deset tisíc metrů čtverečních na Papírovém náměstí s firmou S Group za pozemky na Kunratické. Jaké plány s náměstím radnice má a jak by do budoucna mohlo vypadat, zjišťovala Jana Pšeničková.
Čtěte také
Mohlo by být centrem, které Liberec prakticky nemá. I takové jsou plány s Papírovým náměstím, kde město získalo pozemky o rozloze zhruba deset tisíc metrů čtverečních. Řadu let zanedbávaná část města by teď měla získat novou tvář. Jeho proměna ale bude velmi pozvolná.
Město Liberec začne úklidem prostoru. Pracovníci Technických služeb nejprve postupně odstraní nepořádek, odpadky, upraví zeleň a postupně zruší i některé ploty. Na dočasnou dobu tam také zřídí parkoviště pro asi čtyřicet aut. Kancelář architektury města zároveň začala připravovat urbanistickou soutěž, kterou chce vyhlásit nejpozději začátkem června, formu schválí Česká komora architektů a probíhat bude v otevřené podobě. Přihlásit se tedy mohou zájemci ze zahraničí i z Čech.
Podle Jiřího Janďourka, vedoucího kanceláře, by mělo jít o soutěžní dialog, kdy si město po prvním kole vybere do těch dalších už jen konkrétní ateliéry, se kterými pak dojde k finální podobě. Výsledek chce znát do konce roku.
Městu nově patří část území kolem bývalé továrny Linser a část přilehlého bloku směrem k takzvané Myší díře. Ještě před vyhlášením soutěže chce dát radnice prostor i odborné veřejnosti, Liberečanům a hlavně majitelům zbývajících pozemků, aby se vyjádřili, co na náměstí chtějí mít.
Pro město zůstává i nadále prioritou výstavba 140 nových bytů. Už teď funguje na náměstí několik podniků a bister, která vyhledávají hlavně mladí lidé. Podle Janďourka by to jednou měla být kreativní čtvrť, která bude žít celý den a bude jakýmsi centrem, které Liberec nemá.
Několik plánů, jak Papírové náměstí změnit, už se v minulosti objevilo. Například španělská developerská společnost tam chtěla postavit šestipatrový dům se 105 byty a komerčními prostory, a to mezi ulicemi U Stoky a Na Příkopě. Proti tomuto projektu se ale objevila řada protestů. K oživení místa mělo přispět i založení spolku Zbytek. To si dává za cíl ochránit tuto specifickou městskou část Liberce a z přilehlých jižně orientovaných teras vytvořit klidovou zónu s parkem.
Související
-
Jiří Janďourek - hlavní architekt města Liberce
Liberec je nechvalně známý rušným Šaldovým náměstím. Teď ho čeká proměna. Změnit se má i Tržní a Papírové náměstí. O tom všem si se svým hostem povídala Iveta Kalátová.
-
Rekonstrukce Tržního náměstí v Liberci změní i dopravu okolo městského bazénu
Vedení města už ví, jak bude nové Tržní náměstí vypadat. Mělo by se stát místem pro trávení volného času, kde bude i víc stromů.
-
Město Liberec prodá podíly v bytových družstvech přímo družstevníkům
Převod podílů se týká 1200 bytů. Ty byly postaveny se státní dotací a radnice se zavázala, že po 20 letech od kolaudace převede podíl bezúplatně na družstva.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Na 222 místech v Česku platí alespoň první povodňový stupeň. Déšť se má rozšířit i na západ
-
Jihomoravský kraj: bohatý region s velkými vnitřními rozdíly. Místní politiku ovlivňuje víra i víno
-
‚ANO bude hegemon.‘ Volby prostřídají hejtmany, vládní strany čeká těžká zkouška
-
Právník Nahodil: Výzva k evakuaci je poslední varování. Za neuposlechnutí hrozí až 100 tisíc pokuta