Procesisté tvoří: Plátno 200 na 260 centimetrů odkazuje na víc než 200 filmů, ale jen jeden český
Liberečtí malíři Václav Kovář a Adam Windsor dokončují velkoformátový obraz s filmovou tematikou. Na tvorbě členů skupin Nevzdělanci a Procesisté spolupracují i diváci.
Nový obraz o rozměrech 200 x 260 centimetrů, který malují liberečtí výtvarníci Václav Kovář a Adam Windsor, s prozatím 228 filmovými odkazy vzniká ve spolupráci s internetovou Česko-Slovenskou filmovou databází. „Zároveň ten obraz vznikal ve spolupráci s lidmi, diváci, kteří byli přítomni online vysílání, nám psali filmy, které by tam neměli chybět,“ doplnil Adam Windsor.
Jedná se především o americké snímky. Odkaz na český film je jen jeden. „Je to proto, že český film je tak košatý, že by si zasloužil svůj vlastní obraz. Je možné, že na to dojde, pokud seženeme sponzory, aby to podpořili, tak bychom rádi to téma zpracovali,“ vysvětlil Václav Kovář.
Veřejnost se s dílem poprvé seznámí začátkem srpna 2023 na Filmovém víkendu v Boskovicích.
Redaktor Tomáš Mařas už ho viděl, poslechněte si reportáž.
Související
-
Adam, Jan a Václav jsou Nevzdělanci. Jejich směrem je procesismus, k vidění v Liberci
Tři malíři z Liberce, Václav Kovář, Adam Windsor a Jan Simandl představují svůj nový výtvarný směr - procesismus. Jeho podstatnou součástí jsou nápady běžných lidí.
-
Jak by Liberec mohl vypadat, kdyby se lidé nestarali o kulturu? Možnou odpověď dává unikátní obraz
Desítky nápadů od obyvatel Liberce zapracovali tři výtvarníci do velkoformátového obrazu. Pracovali na něm v liberecké Oblastní galerii nepřetržitě 124 hodin.
-
Lidé nám posílali své sny a my z nich komponovali obraz. Je jich tam na 200, prozrazují Procesisté
Skupina tří libereckých malířů sdružených ve skupině Procesisté představila nový obraz vytvořený na základně podnětů od veřejnosti. Jaký je?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.