Adam, Jan a Václav jsou Nevzdělanci. Jejich směrem je procesismus, k vidění na několika místech Liberce

19. červen 2022

Tři malíři z Liberce, Václav Kovář, Adam Windsor a Jan Simandl představují svůj nový výtvarný směr - procesismus. Jeho podstatnou součástí jsou nápady běžných lidí.

Čtěte také

Trojice malířů z liberecké výtvarné skupiny Nevzdělanci instalovala do Krajské vědecké knihovny v Liberci další ze svých společných děl, na kterých se podílela veřejnost. Prvním vystaveným dílem se stal v Oblastní galerii obraz, který malovali výtvarníci společně nonstop 124 hodin v únoru 2022. Trio výtvarníků vytvořilo společně několik obrazů, které postupně představí i v jiných institucích.

Představují tak vlastní nový směr takzvaný procesismus, kdy do samotné tvorby zasahují běžní lidé. „Nejblíže nás čeká výstava obrazu Bez lidské stopy, obrazu o zvířatech, který bude tematicky vystavený v zoo, 5. července. A 2. září bude vystaven poslední ze čtveřice plánovaných obrazů, O člověku, bude vystavený v Malém divadle,“ prozradili Adam Windsor a Václav Kovář.

Obrazy budou v institucích vystavené do konce října 2022.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.