Slunečnice jako koblihy či bůček. Čím krmit ptactvo v zimě?
Jsou slunečnice pro přikrmování ptáků v zimě to pravé, nebo jim škodíme? Jak a čím ptáky v zimě přikrmovat a obejdou se bez naší pomoci?
To jsou otázky, které pokládala Martinu Pudilovi z České ornitologické společnosti redaktorka Jana Švecová.
„Já na slunečnici nedám dopustit. Když chceme přikrmovat, slunečnice je takové univerzální krmivo. Například kolega má velké výhrady proto, že to je velké množství energie, je to tučné jídlo. Dalo by se přirovnat ke koblihám nebo bůčku, ale v zimě ptáci energii potřebují. Když slunečnice není jediný zdroj potravy, tak je v pořádku,“ říká ornitolog Martin Pudil.
Podle něho je diskutabilní, jestli přikrmováním přírodě pomáháme, nebo do jaké míry pomáháme. „Je to spíš radost pro nás, pro pozorovatele, a pro dobrý pocit, že ptákům přilepšíme. Ale většina z nich by si našla přirozené zdroje potravy. Já jim dosypávám vždycky ráno,“ říká.
A na otázku, čím tedy nejlépe ptactvo v zimě krmit, odpovídá: „Vhodné je všechno přírodní krmivo. Semínka, bobule, plody, oříšky. V žádném případě není vhodné lidské jídlo, které zbylo od Vánoc.“
Poslechněte si celý rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.