Před víkendem budou na 30 místech Libereckého kraje zákazové značky. Máme seznam

2. duben 2020 21:20

Hejtmanství chce zabránit přívalu víkendových turistů do Jizerských hor, Krkonoš, Českého ráje a dalších atraktivních lokalit. Na řadu míst proto nebudou moct řidiči vjíždět a parkovat u nich a budou tam posílené dopravní hlídky policie. Policistům pomohou s kontrolou dodržování zákazů vjezdu i strážníci.

Čtěte také

Zákazy vjezdu bude před víkendem osazeno zhruba 30 míst v turistických oblastech Libereckého kraje. Cílem je zabránit shlukování lidí, jako tomu bylo na některých místech o víkendu v minulém týdnu. Zákazy mají snížit riziko šíření koronaviru. Na jejich dodržování bude dohlížet policie ve spolupráci se strážníky. Po dnešním jednání krizového štábu kraje o tom informovali krajský ředitel policie Vladislav Husák a hejtman Martin Půta ze starostů pro Liberecký kraj. „To opatření nemá zabránit lidem, aby šli na čerstvý vzduch, aby šli na sluníčko, ale má jim zabránit v tom, aby se nám vytvářely nějaké neformální turistické lokality s několika stovkami až tisícovkami návštěvníků," uvedl hejtman.

Kam nejezdit?

Kde budu zákazové značky, podle hejtmana dopředu neřeknou, aby se lidé nesnažili najít jiná atraktivní místa. „Lokality zveřejňovat nebudeme, protože by se pak objevily jiné lokality, které nebudou tímto způsobem zajištěné," dodal. Lidem doporučuje, aby na výlety chodili v nejužší rodině a v docházkové vzdálenosti od domova.

AKTUALIZACE: na základě dohody s Policií České republiky Liberecký kraj zveřejnil seznam lokalit. Nicméně hejtmanství znovu doporučuje, aby lidé zvolili pro svůj výlet klidnější oblast. 

Seznam lokalit abecedně:

Bedřichov
Brniště
Doksy
Frýdštejn
Harrachov
Horní a Dolní Mísečky
Hrabětice
Hrádek nad Nisou
Janov nad Nisou
Ještěd
Jizerka
Královka
letiště Hradčany
Malá Skála
Manušice
Rokytnice nad Jizerou
Sedmihorky
Sloup v Čechách
Smědava
Souš
Tábor
Valdštejn
Zoo Liberec

Kromě vytipovaných lokalit mají nad rámec uvedeného seznamu i samy obce možnost osadit zákazovými značkami některá další místa. Sledujte, prosím, jejich webové stránky či sociální sítě.

Zdroj: Liberecký kraj

Některá parkoviště už uzavřená jsou

O uzavření parkoviště nedaleko rozhledny na Císařském kameni už informovala obec Rádlo u Jablonce nad Nisou, zákaz vjezdu platí také pro parkoviště pod hradem Valdštejn u Turnova v Českém ráji. „Zavřeli jsme ho ve středu. Výsledkem je, že auta jsou rozeseta po Pelešanech. Nicméně snažíme se to koordinovat se státní policií, slíbila větší dohled nad auty s řešením přestupků," řekl ČTK starosta Turnova Tomáš Hocke z Nezávislého bloku. Uzavření jen některých parkovišť ale nepovažuje za koncepční řešení. „To musí říci vláda, že tam ti lidé nemají co dělat. To ale neříká a dává protisměrné pokyny. Ano běžte na procházky, a hned za B říká, ale nesrocujte se," dodal.
Veřejná parkoviště v Jizerských horách jsou uzavřená už od poloviny března.

Dodržování zákazu budou hlídat policisté

Krajský policejní ředitel Vladislav Husák dnes uvedl, že mají dostatek lidí, aby místa se zákazovými značkami ohlídali. „Na těch místech bude dopravní, pořádková policie, určitě nám pomohou městské i obecní policie," uvedl. Věří, že nebudou muset řešit žádné zásadní problémy. 

autor: Ivana Bernáthová | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související