Jde sportovat online? Jak trénují mladí jablonečtí fotbalisté, když pohromadě nesmí?

28. březen 2020

Příprava přes sociální sítě. I tak kvůli šíření koronaviru vypadá současná situace u některých sportovců. Platí to taky u fotbalových talentů z Jablonce. Trenér Jan Špiroch pro své svěřence, hráče do třinácti let, připravil individuální plán. Hráči se tak mohou připravovat doma, a tím si udržovat fyzickou kondici.

„Plán je zaměřen na techniku, silové a protahovací cviky. A taky na jiných sportovních aktivitách, které necháváme na klucích. Vše zapisuji do online tabulky, kterou denně s trenéry kontrolujeme. S kluky o to pak prodiskutováváme na našich sociálních sítích,“ vysvětlil trenér jabloneckých fotbalistů do třinácti let Jan Špiroch.

S týmem nekomunikuje jen přes sociální sítě. Využívá také sms zpráv a telefon. Pro hráče je takový trénink vlastně hrou. Podle jednoho z jeho svěřenců, Filipa Kohouta, je to dobrý způsob, jak můžou trenéři monitorovat cvičení a pohybové aktivity jednotlivých hráčů. Baví ho i výzvy, které jim kouč vymýšlí.

Mladí jablonečtí fotbalisté trénují doma, s koučem mluví přes internet

„Trénuji tak, že chodím ven a dávám si různé challenge. Běhání, ježdění na kole a tak. Baví mě na tom, že to můžu dělat s rodiči a snažím se je překonávat,“ popsal další z jablonecké fotbalové omladiny Benjamin Hošice. 

Své kamarády doplnil ještě třetí z jablonecké fotbalové party Štěpán Rejnart. Prozradil, čemu on se teď rád věnuje. „Střelba, slalom, sprinty, nahrávky. Nejvíc mě baví střelba, ale doma z důvodu malého místa teď moc trénovat nemohu. Na zahradě u našeho domu trénuji nožičky a švihadlo,“ přiblížil Rejnart.

Takový trénink jistě přijde vhod. Už zimu si kluci například zpestřili turnajovými zápasy v Karviné a Bratislavě. Pokud to situace dovolí, připravují se čtyřikrát v týdnu. V běžné náplni mají také další sporty – hokej, florbal a nohejbal, nebo třeba horolezeckou stěnu a jump arénu. Vše prostě směřuje k dobrým výsledkům. Postavení v tabulce ale pro tým není na prvním místě.

V Jablonci se snaží vychovat originální hráče. Trénovat nepřestávají ani v karanténě, jen musí doma

„Víc než na postavení v tabulce koukáme na herní posun jednotlivce. Chceme vychovat originálního hráče pro naše Áčko a vůbec pro český fotbal. Samozřejmě se nezaměřujeme jen na tu sportovní stránku, ale i na tu lidskou. Chceme kluky připravit do života, takže díky povolení rodičů sledujeme taky jejich výsledky ve škole a chování,“ uvedl kouč Jan Špiroch o přípravě mladých fotbalistů.

autoři: ppe , reČRoL
Spustit audio

Související