Prázdninové toulky: Na návštěvě v nejstarší botanické zahradě České republiky
V našem prázdninovém putování nemůžeme vynechat Botanickou zahradu Liberec. Projděte se s námi skleníkovým areálem ve tvaru rostlinných buněk. Úžasný svět exotických rostlin přiblíží ředitel zahrady Miloslav Studnička.
Čtěte také
V liberecké botanické zahradě si na zdomácnělých tropických švábech, kteří v noci okusují poupata orchidejí, pochutnávají masožravky. Podle ředitele zahrady Miloslava Studničky jsou samotné masožravé rostliny pro pěstování velmi komplikované. Pocházejí z biotopů, a mají složité požadavky.
„Seženete je jako maličkou rostlinku vzešlou z laboratoře, z takzvané mikropropagace. Dneska už to nemůžete urvat v přírodě, všechno je to chráněno, a na letišti by vás hned poslali do tropického arestu,“ dodává ředitel Miloslav Studnička.
Související
-
Viktorie královská. Chlouba liberecké botanické zahrady rozkvete na dvě noci
Liberecká botanická zahrada získala z Thajska nové, nekřížené exempláře viktorie královské.
-
Vidět je ji možné jen na dvou místech na světě: Na Borneu a v Liberci. Masožravka láčkovka rádža
Liberecká botanická zahrada je v současnosti jedinou na světě, kde je k vidění masožravá rostlina jménem láčkovka rádža. V přírodě se vyskytuje pouze na Borneu.
-
Kde najdete nejmenší leknín na světě? Nápověda: Nejstarší botanická zahrada u nás…
Kvítek velký jako sedmikráska a jen zhruba pěticentimetrové lístky – to je nejmenší leknín na světě. V přírodě už ho lidé vyhubili.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, moderátor


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.