Botanická zahrada v Liberci má dva exempláře unikátní rostliny. Jednu můžou návštěvníci vidět
Liberecká botanická zahrada se pyšní jedinečnou rostlinou ze střední Ameriky. Na jejím rozšíření po kontinentu se pravděpodobně podíleli legendární Mayové.
Zahradníci v liberecké botanické zahradě stěhovali rostlinu jménem toulitka. Sazenice největšího existujícího druhu této jihoamerické rostliny se přesunula z pěstitelského skleníku do jednoho z pavilonů, kde bude mít čas zesílit. Právě tato toulitka je jedním z největších světových epifytů, tedy organismů, které rostou na jiných rostlinách, ale vyživují se samostatně. Žije na kmeni stromu uchycená kořeny a její listy mají až dva metry.
Tento druh se přirozeně vyskytuje na pomezí Guatemaly a Mexika. Roste ale i na opačné straně Guatemaly, kam ji pravděpodobně před dvěma tisíci lety zanesli legendární Mayové. „Plula mezi zbožím, po té řece Pasión, aby byla prodána jako zvláště vzrůstný posvátný druh. Takže Mayové ji tam v podstatě zavlekli někdy kolem přelomu našeho letopočtu,“ popsal ředitel zahrady Miloslav Studnička.
Botanická zahrada Liberec vlastní ještě jeden exemplář. „Tu si budeme držet vzadu, jako zálohu. U těch věcí, na kterých nám zvláště záleží, si držíme duplikát. A budeme ji mít, kdyby tady se něco nepodařilo, jako druhou,“ vysvětlil Miloslav Studnička.
Na rostlinu se byl v zahradě podívat redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.
Související
-
Vidět je ji možné jen na dvou místech na světě: Na Borneu a v Liberci. Masožravka láčkovka rádža
Liberecká botanická zahrada je v současnosti jedinou na světě, kde je k vidění masožravá rostlina jménem láčkovka rádža. V přírodě se vyskytuje pouze na Borneu.
-
Predátoři bez páteře: Liberecká zoo otevřela novou expozici
K zvířecím predátorům nepatří jen šelmy velkých rozměrů. Obávanými lovci mohou být i savci, kteří nejsou větší než krabička sirek, nebo i bezobratlí živočichové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.