Důkazní břemeno u sousedských sporů nese stěžovatel. Zkuste se nejdřív domluvit, radí advokátka Aneta Mikešková
Sousedské neshody jdou někdy vyřešit vzájemnou domluvou, jindy pomůže třetí strana, někdy o nich ale musí rozhodnout až soud. Jak sporům se sousedy předcházet, i jak je případně řešit, nám poradila advokátka Aneta Mikešková.
Řešení sousedských sporů je podle ní hlavně o schopnosti kompromisu, slušného jednání a míře osobního nastavení na obou stranách. Velkou roli hrají i místní poměry, je například velký rozdíl třeba mezi městem a vesnicí.
Co jsou imise
„Místní poměry jsou jedno z kritérií při hodnocení nějaké míry té imise, kterou ten soused nějakým způsobem vytváří. Imise je slovo, které se v souvislosti se sousedskými spory dost často používá. Jsou to vlastně nějaké škodlivé průniky zápachu, stínu, světla, popelu, může to být i hluku, odpadu, kouře nebo otřesů, které pronikají z pozemku na náš pozemek,“ přiblížila advokátka.
„Imise se rozdělují na přímé a nepřímé. Přímé imise jsou zakázané a nepřímé, to jsou právě imise, které vznikají jako nechtěný účinek nebo vedlejší efekt. Je to výsledek nějaké činnosti toho souseda,“ vysvětlila Aneta Mikešková s tím, že vždy lidem doporučuje, aby se nejprve pokusili vyřešit spor domluvou.
Intervence třetích stran
„Na malých obcích, kde se lidi hodně často znají, pomůže třeba i nahlášení na obecní úřad, kdy třeba starosta dojde za tím obyvatelem, poprosí ho, aby nějakým způsobem zredukoval ty svoje imise, ten zápach, hluk a podobně. A někdy to pomáhá,“ navrhla jedno z možných řešení Mikešková.
Pokud ani takováto intervence nepomůže, pak lidem doporučuje poslat sousedovi oficiální písemnou výzvu. Někdy podle ní pomůže už jen to, že má dokument hlavičku advokátní kanceláře. Soused se pak může zaleknout možných nákladů případného soudního sporu a pokusí se příčinu sporu odstranit.
„Bohužel ale jsou i sousedi, kteří ani na toto nedbají a nakonec to opravdu skončí u soudu. Během něho je pak možná mediace, kterou soudy poslední dobou často využívají a ukládají protistranám první jednání s mediátorem. Mnohdy stačí, že třeba ti sousedi, kteří jsou ve sporu, uvidí pohled nějaké třetí nezávislé osoby a řeknou si: Máte pravdu, je to zbytečné, bude to stát moc peněz, pojďme se nějakým způsobem dohodnout. Ale bohužel, kde ti sousedi jsou zatvrzelí a ani jeden nechce ustoupit, tak ani mediace nepomůže,“ uvedla advokátka.
Sousedský spor u soudu
„Pokud se spor dostane do fáze soudní, tak vy jako stěžovatel si nesete důkazní břemeno. To znamená, že musíte prokázat, že tam ta imise od toho souseda vzniká a že splňuje nějaké požadavky. To znamená, že je dlouhodobá, že je nějaká opakovaná a že překračuje míru povolenou nebo obvyklou tím místním poměrům,“ vysvětlila Aneta Mikešková.
Získávání důkazů, například pokud máte podezření, že vaši sousedi topí něčím, čím by neměli, může být podle ní problém. „Abyste tento důkaz získali, tak vás ten soused musí k tomu komínu pustit. A mnohdy to vyžaduje právě vstup na jeho pozemek. A pokud vám to nepovolí, tak se tam ani ten kominík k tomu, aby mohl udělat takovéto šetření, nedostane. Jinak je to potom, když je to v průběhu soudního sporu, tak soud si může tento důkaz vyžádat, toho kominíka nebo nějakého odborníka tam poslat a tu imisi změřit nebo tento důkaz případně provést,“ sdělila Mikešková.
Jaké důkazy jsou v případech sousedských sporů důležité, na jaké instituce se pro jejich získání obrátit, co všechno může vymáhat exekutor, to vše uslyšíte v rozhovoru s advokátkou Anetou Mikeškovou.
Související
-
Krajský soud v Liberci uložil muži za zapálení baru a zranění 15 lidí 18 let vězení
Na 18 let do vězení má jít 34letý Kamil Petr, který v lednu 2024 zapálil v Liberci bar a zranil při tom 15 lidí. Trest mu uložil liberecký krajský soud.
-
V honbě za majetky se ale trochu zapomnělo na morálku, říká 35 let po sametu Dagmar Helšusová
Zdeněk Kupka se ve svátečním vydání pořadu Setkání u mikrofonu na události listopadu 1989 ptal jedné z výrazných aktérek tehdejšího dění, Dagmar Helšusové.
-
Myslivci z Jablonce nad Nisou přiznali, že narušili policejní odstřel divokých prasat
Někteří myslivci narušili vládou nařízený policejní odstřel prasat na Jablonecku. Vedení myslivecké jednoty v Jablonci to připustilo s tím, že šlo o ojedinělé incidenty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.