Vidět je ji možné jen na dvou místech na světě: Na Borneu a v Liberci. Masožravka láčkovka rádža
Liberecká botanická zahrada je v současnosti jedinou na světě, kde je k vidění masožravá rostlina jménem láčkovka rádža. V přírodě se vyskytuje pouze na jednom místě, na hoře Kinabalu na Borneu.
Masožravou láčkovku rádža je možné vidět pouze na dvou místech na světě. Jedním z míst je hora Kinabalu na Borneu, tím druhým liberecká botanická zahrada. Láčkovka rádža roste ve speciálně upraveném skleníku, v přírodě je kriticky ohrožená a chráněná mezinárodními konvencemi. Nebezpečí pro ni představuje nelegální sběr nebo ztráta přirozeného prostředí.
„Toto je rostlina, která pochází z laboratoře. Byla namnožena takzvanou axenickou kulturou, tedy v lahvičce, ve sterilním prostředí, kam se jí dodával cukr, živiny a vitamíny. Narostla malá sazenička, byla otužena a v tu chvíli my jsme ji zakoupili,“ vysvětlil, odkud liberecká botanická zahrada rostlinu získala, její ředitel Miloslav Studnička.
Podle něj je i liberecký skleník s touto rostlinou jedinečný: „Nevím, jestli ji máme jenom my, možná ji mají i v Mnichově, nebo v Kew Garden (v Londýně) ve sbírkách. Ale můžu s jistotou říci, že tady je jediné místo na celém světě, kde ji ve skleníku můžete vidět. Jinak musíte na Borneo,“ popsal.
V liberecké botanické zahradě pěstují i další unikátní horské masožravé rostliny, například ze Sumatry.
Související
-
10 NEJ Libereckého kraje: Botanická zahrada Liberec
Největší leknínovité rostliny světa, největší českou sbírku orchidejí a především nejstarší botanickou zahradu v České republice najdete v Liberci.
-
FOTO: Největší lekníny světa na jednom místě. Botanická zahrada Liberec chystá mimořádné prohlídky
V botanické zahradě v Liberci kvetou tři největší leknínovité rostliny světa, včetně viktorie královské. Jejich květy mohou návštěvníci spatřit brzy ráno nebo v podvečer.
-
Co bude v novém pavilonu liberecké botanické zahrady? Zjišťovala to naše reportérka
Botanická zahrada v Liberci má nový pavilon. Stál 2,5 milionu korun a vznikl přestavbou bývalého návštěvnického bistra. Bude v něm nová expozice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.