Pozdravy z Českého ráje: Rozvoj turistiky za Rakousko-Uherska v knize Antonína Mojsla
Jak vypadal Český ráj na přelomu 19. a 20. století, kam se chodilo na nedělní výlety, i oblečení výletníků zachycuje v nové publikaci kromě textu na 200 dobových obrázků.
Čtěte také
„Když jsem vybíral téma své diplomové práce, už jsem pracoval v Muzeu Českého ráje v Turnově a doporučil mi to kolega, že to nezpracované téma tady, a tak jsem si do toho ponořil. A docela mě to chytlo, takže jsem se tomu tématu začal věnovat,“ popsal Antonín Mojsl, jak se k tématu dostal.
Kniha popisuje období za Rakousko-Uherska, tedy v poslední třetině 19. století, a pokrývá ještě období před 1. světovou válkou. „To stěžejní (období) je od roku 1892, kdy byl v Turnově založen místní odbor Klubu českých turistů a ten převzal veškerou, řekněme, iniciativu tady s turistikou spojenou, jako to bylo turistické značení, organizaci letních bytů, propagaci Českého ráje a tak dále,“ přiblížil obsah knihy Pozdravy z Českého ráje.
V publikaci je i spousta zajímavých dobových fotografií. „Obrázky jsou ze sbírky mého dědy Jaroslava Mojsla, který se celý život věnoval sbírání starých pohlednic a fotografií. Je tam asi na 200 fotek z Českého Ráje. A je to doplněné o fotografie z Muzea Českého Ráje v Turnově, jsou tam i nějaké ještě nepublikované fotografie, s tím že vycházíme z digitalizace starých negativů, která probíhala teďka tady poslední tři roky,“ prozradil autor.
V Pozdravech z Českého ráje se čtenáři dozví i jak za c. k. mocnářství fungovala ubytovací a stravovací zařízení, plovárny nebo služby průvodců. A mohou se těšit, že Antonín Mojsl bude v mapování rozvoje turistiky pokračovat první republikou, kde jeho prvotina končí.
Jak vypadala turistika v Českém ráji na konci 19. století? Která místa naši předci navštěvovali? A v jakém oblečení se tehdy chodilo na výlety? Poslechněte si záznam rozhovoru s autorem publikace.
Související
-
Lidé si už můžou prohlédnout tři výstavy ve zrekonstruované budově Muzea Českého ráje
Turnovské muzeum otevřelo část zrekonstruované budovy. Lidé si tam můžou prohlédnout expozice českého granátu, luminiscenčních předmětů nebo výstavu o Vilému Heckelovi.
-
Přebíral jsem v podstatě prázdné muzeum, říká archeolog a ředitel Muzea Českého ráje Jan Prostředník
Viking a archeolog Jan Prostředník je taky ředitelem Muzea Českého ráje. Přijal také pozvání k do studia k moderátorce Ivetě Kalátové.
-
Výstavní sál turnovského muzea Českého ráje se proměnil v obří učebnici geologie
Atraktivní výstava Jak vznikají hory zavede návštěvníky Muzea Českého ráje v Turnově do nitra země a miliony let staré historie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.