Přebíral jsem v podstatě prázdné muzeum, říká archeolog a ředitel Muzea Českého ráje Jan Prostředník
Viking a archeolog Jan Prostředník je taky ředitelem Muzea Českého ráje. Přijal také pozvání k do studia k moderátorce Ivetě Kalátové.
Čtěte také
„Nechal jsem si udělat testy a vyšlo mi, že rodově pocházíme z oblasti Skandinávie, konkrétně z oblasti jižního Švédska. Ale druhá část rodiny pochází z Itálie,“ řekl v úvodu k vlně veder Jan Prostředník.
„K archeologii mě dostal zájem o dějiny. Měl jsem to štěstí, že jsme se v 80. letech minulého století dostal na katedru archeologie a vystudoval ji,“ popsal Jan Prostředník, jak se k archeologii dostal. Ačkoliv o archeologii mluví jako o své lásce, dnes už se jí v podstatě nevěnuje.
„Od té doby, co jsem převzal vedení muzea, nemám na archeologii čas. Ale já jsem si to i zakázal, protože neumím dělat věci napůl, dělat napůl ředitele a napůl archeologa,“ vysvětlil.
Svůj nástup do pozice ředitele si představoval lepší. „Nastupoval jsem ve strašné době, tehdy byl tvrdý lockdown. Návštěvníka jsme tehdy neviděli a prognóza nebyla dobrá. Já jsem vlastně přebíral prázdné muzeum,“ zavzpomínal.
V práci se Jan prostředník snaží navázat na svou předchůdkyni Vladimíru Jakouběovou, pár změny ale udělal. „Pozměnili jsme koncepci výstavních plánů. Snažíme se, aby výstavy byly dlouhodobější a ve více výstavních prostorech. Všem věkovým skupinám chceme i nabídnout přidanou hodnotu, třeba pomocí edukačních programů,“ popsal.
V těchto dnech (srpen 2023) chystají i otevření úplně nové části expozice. „7. září zahájíme provoz dalšího domu, číslo popisné 72. Ten je přímo propojen se současným výstavním prostorem a rozšíří ho o výstavní síň Viléma Heckela, víceúčelový sál, expozici luminiscence a výstavní sál mineralogické expozice,“ prozradil.
Co všechno se v turnovském muzeu chystá za expozice? A co dělat s věcmi z pozůstalosti, které byste chtěli vyhodit? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Putování po Českém ráji: Konice, zaniklá obec nedaleko hradu Valdštejn
I v Českém ráji jsou místa turisticky jsou téměř nedotčená. Po takových putuje náš redaktor Jaroslav Hoření s ředitelem muzea Českého ráje, archeologem Janem Prostředníkem.
-
Kde se kopne, tam se něco najde, aneb na Turnovsku mají archeologové stále napilno
Nechte se pozvat za nejnovějšími nálezy ze starší doby železné a dokonce i z mladší doby bronzové, o které se s naším redaktorem podělil archeolog Jan Prostředník.
-
Na procházce Hruboskalskem. Lovce a sběrače doby kamenné nahradili turisté
Hruboskalsko patří mezi nejoblíbenější místa Českého ráje. S ředitelem Muzea Českého ráje v Turnově Janem Prostředníkem se tam vydal redaktor Jaroslav Hoření.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://liberec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://liberec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.