Výstavní sál turnovského muzea Českého ráje se proměnil v obří učebnici geologie
Atraktivní výstava Jak vznikají hory zavede návštěvníky Muzea Českého ráje v Turnově do nitra země a miliony let staré historie.
Co se děje pod povrchem Země, jak vzniká zemětřesení, sopečná činnost, horské masivy či celé kontinenty - to vše popisuje nová výstava v Muzeu Českého ráje v Turnově Jak vznikají hory. Její příprava zabrala geologovi Janu Bubalovi rok života, ale stálo to za to. Přesvědčil se o tom redaktor Jaroslav Hoření, kterého Jan Bubal výstavou provedl. Poslechněte si to v reportáži.
Související
-
Železniční legendy v Turnově: Přehlídka motorových vozů 810 z Česka i zahraničí
Brány železničního depa v Turnově se otevírají maximálně dvakrát v roce. Poprvé toho redaktor Pavel Petr využil v zimě a nenechal si ujít ani letní pozvání.
-
70 let turnovského Granátu: Tradice broušení drahých kamenů v Turnově sahá až do středověku
Už od roku 1953 se v turnovském družstvu umělecké výroby Granát vyrábějí originální šperky s českými granáty. Putovaly ke zlatým a českým slavíkům, i na světové výstavy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.