Polsko prodloužilo těžební licenci pro důl Turów

26. březen 2020 12:27

Polská vláda prodloužila těžařům koncesi, protože platnost dosavadního povolení v dubnu končí. Jak na to reaguje česká strana, která se další těžby bojí?

Čtěte také

Polský hnědouhelný důl Turów dostal od tamní vlády novou koncesi. Umožňuje těžbu na 6 let. A to znepokojilo obce v českém příhraničí, které mají důl na dohled a negativních vlivů těžby na jejich život se bojí. Podle nich si tímto rozhodnutím Poláci připravili prostor pro to, aby důl podle plánu rozšířili a prodloužili jeho životnost až do roku 2044.

Neoficiálně?

Česká strana, podle redaktorky Ivany Bernáthové, která zjišťovala podrobnosti, nemá zatím žádnou oficiální informaci. Upozornil na to hejtman Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj. Podle něj rozhodnutí o prodloužení licence přinesla polská média. Ta uvedla, že je koncese je prodloužená proto, že 30. dubna 2020 končí současné povolení k těžbě a Polsko si tak chce zajistit dostatek uhlí pro elektrárny do budoucích let. Jak  Martin Půta zdůrazňuje, rozhodnutí od polského ministerstva klimatu nemá Liberecký kraj zatím k dispozici.

Obce se bojí o vodu

Čtěte také

Města a obce na Hrádecku a Frýdlantsku se bojí, že vlivem těžby se bude i nadále ztrácet podzemní voda na českém území. Další obavy se týkají většího hluku a prachu. Polská strana negativní vlivy na život lidí v Česku dlouhodobě odmítá. Chce situaci řešit finančními kompenzacemi až se dostatečně prokáže, že případné negativní vlivy způsobila skutečně důlní těžba.

Co na to Liberecký kraj?

Čtěte také

Hejtmanství se bude snažit získat od Poláků oficiální informace o prodloužení těžby. Chce zjistit, proč byla znovu v rozporu s evropskou legislativou vyloučená z řízení česká strana.  Bude taky nutné si ověřit tvrzení polského internetového portálu forsal.pl, že se podle prodloužené koncese bude moci uhlí těžit na území o polovinu menším, než umožňovalo povolení z roku 1994, které nyní vypršelo. Stížnost České republiky a taky petici proti rozšíření dolu s 13 000 podpisy občanů z Česka, Polska a Německa už má na stole petiční výbor Evropského parlamentu. I Evropská komise vyzvala Polsko k reakci, tedy ne ještě v rámci prodloužení té koncese, ale k plánům důl rozšířit a těžit až do roku 2044. Situaci teď ale zkomplikovala epidemie konoronaviru.

Ministerstvo životního prostředí spoléhá na Evropu 

Čtěte také

Ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO řekl, že hodně spoléhá na Evropskou komisi, spor může skončit až u soudu. Evropská unie může mít podle něj do budoucna na Polsko silnou páku díky avizované společné politice uhlíkové neutrality, tedy postupným přechodem všech zemí EU na výrobu čisté bezemisní energie bez vypouštění CO2 do roku 2050. Jak ministr připomenul, odklon od fosilních paliv by měl začít už teď. Polsko se zatím k závazku uhlíkové neutrality nepřipojilo, dostalo výjimku, je teď příliš závislé na výrobě energie z uhlí a chce od Evropské unie finanční kompenzace, aby mohlo do čistší energie investovat. Evropská komise o tom měla jednat v červnu. Kvůli epidemii koronaviru se ale jednání může odsunout.

Spustit audio

Související