Petr Nový: Soumrak Perličkového kraje

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Herec libereckého divadla F. X. Šaldy Zdeněk Kupka

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Vyprávění knihy sklářského historika Petra Nového vás zavede do krajiny na Jablonecku, které se kdysi říkalo „perličkový kraj“, do doby takzvané „Lučanské pozdvižky“.

Perličkový kraj, tak se říkalo kdysi místu na Jablonecku, které proslulo sklářskou a bižuterní výrobou. Takzvaná „Lučanská pozdvižka“ je událostí související se zaváděním strojní výroby dříve ručně sekaných skleněných perliček, která rámuje vyprávění knihy sklářského historika Petra Nového o osudech lidí pracujících ve sklářství na Železnobrodsku a Jablonecku.

Na pozadí nešťastné události, kterou čeští a němečtí sklářští dělníci protestovali proti zavedení strojů do sklářské a bižuterní výroby, vypráví Nový příběhy z dějin průmyslového odvětví, které formovalo zdejší kraj. Název „Lučanská pozdvižka“, který se vžil pro poněkud živelný a tragikomický protest desítek sklářských dělníků, ničících 29. ledna 1890 na trestné výpravě proti sklářským průmyslníkům zavádějícím do výroby stroje na sekání perliček, stojí i v podtitulu jeho knihy Soumrak perličkového kraje.

Tragická událost, s určitými groteskní momenty ilustrující situaci sklářů, si vyžádala několik lidských životů. Spisovatel a sklářský historik Petr Nový na ni ve své knize nahlíží s věcným odstupem i humorným nadhledem. Sám ji převyprávěl do textu, který se stal předlohou naší rozhlasové četby. Text pod režijním vedením Michala Bureše načetl herec divadla Františka Xavera Šaldy Zdeněk Kupka.

autor: David Hamr
Spustit audio