Potoky perel: Příběhy z dob, kdy se Jablonci nad Nisou přezdívalo Česká Kalifornie
Svět plný příběhů a historických zvratů, to je svět jablonecké bižuterie, který zachycuje právě vznikající výpravná kniha Potoky perel. Za jejím vydáním stojí Zuzana Slámová, jejíž rodinná historie i současnost svět jablonecké bižuterie spoluvytváří.
Čtěte také
Stát se na chvíli sklářem, mačkářem, brusičkou nebo obchodníkem alespoň ve své fantazii umožní čtenářům právě vznikající výpravná kniha o historii jablonecké bižuterie Potoky perel. Text napsal hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Petr Nový a ilustracemi doplnil Matyáš Prošek. Nápad vydat Potoky perel se zrodil v hlavě Zuzany Slámové, za kterou se vydal redaktor Jaroslav Hoření.
„Moje babička s dědou začali vyrábět korále v roce 1937, postupně měli i pár mačkářů a dělnic, vyráběli korále a prodávali je do celého světa. Jak jsem vyčetla z dokumentů, které zůstaly po babičce, tak spolupracovali s exportními domy v Jablonci nad Nisou, i firmami po vesnicích kolem Jablonce. Měli i přímé zákazníky v Praze a kanceláře v zahraničí, hlavně v Evropě,“ říká Zuzana Slámová.
Ve vznikající knize je popsaná i celá řada krizí, která výrobu korálí na Jablonecku provázela. „Na vlastní kůži jsem zažila několik krizí, i teď se v jedné nacházíme. Věřím, že to bude jen transformace a zase bude dobře, i když v některých chvílích je těžké tu naději hledat," dodává Zuzana Slámová, kterou ale víra neopouští.
O tom svědčí snaha vydat knihu Potoky perel, kterou můžete podpořit i vy, v hithitové kampani.
Související
-
VIDEO: Jak vznikají korálky z Jablonecka?
Jsou křehké, třpytivé a touží po nich dámy nejenom v Česku, ale i ve Francii, Japonsku nebo dokonce Africe. Řeč je o fenomenálních perličkách, které se vyrábějí na ...
-
Jakmile se vypne pec, hledají si skláři práci jinde, říká Jiří Pačinek
Sklárna Pačinek Glass na Českolipsku je ve finanční krizi. Kvůli nouzovém stavu dočasně přišla o zahraniční zakázky.
-
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou můžete „navštívit“ i teď. Je on-line
Osobně to teď není možné kvůli vládním opatřením, proto se vedení muzea rozhodlo nabídnout aktivity přes internet.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.
Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby


Citlivý člověk
Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.