Výzkumné centrum TUL představilo nanotechnologie seniorům ze střediska Kontakt

29. březen 2025 09:25

Největší audioportál na českém internetu

Senioři z libereckého střediska Kontakt na exkurzi v laboratořích Technické univerzity | Foto: Lenka Hanušová, Technická univerzita Liberec

Exkurze seniorů v Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace na TUL

Senioři z Liberce se podívali na nejnovější technologie pro výrobu nanomateriálů ve specializovaném ústavu liberecké Technické univerzity. Zájem o exkurzi byl značný. 

S výrobou nanovláken i se základy nanochemie se mohla seznámit skupina seniorů, která se 27. března zúčastnila exkurze ve specializovaném Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace na Technické univerzitě Liberec. Účastníky ale zajímal i pokrok v oborech, kterým se dříve věnovali. Řada z nich totiž na liberecké univerzitě v minulosti studovala. 

Kvalifikované publikum

„Byla jsem zvědavá, protože jsem absolvent vysoké školy textilní a strojní, před padesáti lety jsem promovala. A bylo to tady moc hezké. O této nové technologii jsem slyšela jenom z rádia nebo z televize, takže jsem ráda, že jsem to viděla naživo,“ pochvalovala si Jaroslava Petříčková, když s dalšími dvanácti seniory z libereckého komunitního střediska Kontakt vyslechla přednášku o nanochemii.

„To bylo moc zajímavé, ty náhrady jak dělají a to krytí. V lékařství to využití těch nanomateriálů, to je nám nejblíž. V tom automobilovém průmyslů si to moc nedokážu představit,“ dodala Petříčková.

Prohlídky výzkumného centra

Zájem o exkurzi byl tak veliký, že se z jedné skupiny nakonec staly dvě. „Byl enormní zájem, tak se rozhodla univerzita, že nám vyjde vstříc. Bylo vidět, že je to hodně zajímá, a že už vnímají ten pohled, proč jsou některé ty věci v zubní laboratoři třeba tak drahé,“ uvedla kulturní koordinátorka střediska Kontakt Helena Hospodářová.

 

Skupiny se mohly podívat do čtyř oddělení. Byla to výroba nanovláken, která je s Libercem dlouho úzce spojená, dále do oddělení nanochemie, mnikrobiologie a mikroskopie. Na exkurze tam kromě studentů laická veřejnost často nechodí. Ústav se zaobírá především výzkumem a vědeckými projekty.

Hlavní účel výzkumného centra

„My jsme jako ústav vznikli, abychom pomáhali místnímu průmyslu. Chodí sem třeba automobilový průmysl, nebudu specifikovat, s nějakým problémem ve výrobě. Třeba ten elektronický mikroskop, my jsme schopní udělat řez a zjistíme, že ta struktura materiálu v některých místech neodpovídá tomu, čemu by měla. To znamená, že v té výrobě je nějaký technický problém, který my jsme schopní odhalit a identifikovat,“ vysvětlil hlavní účel libereckého Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace jeho ředitel Miroslav Černík. Odborné výzkumné centrum se veřejnosti otevře například na Noc vědců, která se koná 26. září.

Související