Padající hvězdy jsou srpnovou klasikou. Vyplatí se počkat si přes půlnoc

V noci z 12. na 13. srpna 2022 vrcholí letošní meteorický roj Perseid. Ideální čas k jejich pozorování je kolem třetí hodiny ráno. Jestli je potřeba ke sledování „padajících hvězd“ dalekohled, zjišťovala redaktorka Ivana Bernáthová.

Čtěte také

Až 110 meteorů za hodinu můžou lidé vidět v noci z 12. na 13. srpna. Vrcholí totiž letošní meteorický roj Perseid, který je pozůstatkem komety Swift-Tuttle. Svůj název získal podle souhvězdí Persea, ze kterého zdánlivě takzvané padající hvězdy vylétají.

Jak redaktorce Ivaně Bernáthové řekl astronom Pavel Suchan, ideální je, aby pozorovatelé sledovali Perseidy dál od měst. Dalekohled k pozorování nepotřebují. Letos je vhodná doba pro pozorování Perseid po půlnoci. Nejvíc meteorů by mělo být vidět, pokud nebudou mraky, kolem sobotní třetí hodiny ráno.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová