Padající hvězdy jsou srpnovou klasikou. Vyplatí se počkat si přes půlnoc

V noci z 12. na 13. srpna 2022 vrcholí letošní meteorický roj Perseid. Ideální čas k jejich pozorování je kolem třetí hodiny ráno. Jestli je potřeba ke sledování „padajících hvězd“ dalekohled, zjišťovala redaktorka Ivana Bernáthová.

Čtěte také

Až 110 meteorů za hodinu můžou lidé vidět v noci z 12. na 13. srpna. Vrcholí totiž letošní meteorický roj Perseid, který je pozůstatkem komety Swift-Tuttle. Svůj název získal podle souhvězdí Persea, ze kterého zdánlivě takzvané padající hvězdy vylétají.

Jak redaktorce Ivaně Bernáthové řekl astronom Pavel Suchan, ideální je, aby pozorovatelé sledovali Perseidy dál od měst. Dalekohled k pozorování nepotřebují. Letos je vhodná doba pro pozorování Perseid po půlnoci. Nejvíc meteorů by mělo být vidět, pokud nebudou mraky, kolem sobotní třetí hodiny ráno.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.