Padající hvězdy jsou srpnovou klasikou. Vyplatí se počkat si přes půlnoc
V noci z 12. na 13. srpna 2022 vrcholí letošní meteorický roj Perseid. Ideální čas k jejich pozorování je kolem třetí hodiny ráno. Jestli je potřeba ke sledování „padajících hvězd“ dalekohled, zjišťovala redaktorka Ivana Bernáthová.
Čtěte také
Až 110 meteorů za hodinu můžou lidé vidět v noci z 12. na 13. srpna. Vrcholí totiž letošní meteorický roj Perseid, který je pozůstatkem komety Swift-Tuttle. Svůj název získal podle souhvězdí Persea, ze kterého zdánlivě takzvané padající hvězdy vylétají.
Jak redaktorce Ivaně Bernáthové řekl astronom Pavel Suchan, ideální je, aby pozorovatelé sledovali Perseidy dál od měst. Dalekohled k pozorování nepotřebují. Letos je vhodná doba pro pozorování Perseid po půlnoci. Nejvíc meteorů by mělo být vidět, pokud nebudou mraky, kolem sobotní třetí hodiny ráno.
Související
-
Stačí lehnout si pod tmavou oblohou a koukat se, říká astronom. Srpnové „rojení“ Perseid je tu
Perseidy jsou nejslavnější z meteorických rojů. Na nevšední podívanou se můžeme těšit přibližně od 10. do 15. srpna.
-
Oblohu nad Jizerkami ozářil bolid. Viděli jste ho?
V neděli 8. listopadu 2020 večer v 18:11:02 středoevropského času ozářil především severní část Čech velmi jasný meteor - bolid.
-
Co se děje na obloze při slunovratu. Ředitel iQLANDIE Pavel Coufal se ptal astronoma Martina Gembece
Letní slunovrat letos proběhl 21. června v 9:14 světového času. Téma pro ředitele liberecké iQLANDIE Pavla Coufala a astronoma Martina Gembece.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.