Co se děje na obloze při slunovratu. Ředitel iQLANDIE Pavel Coufal se ptal astronoma Martina Gembece

23. červen 2022

Letní slunovrat letos proběhl 21. června v 9:14 světového času. Co vlastně je slunovrat, proč je jeho termín pohyblivý, i jaký měl význam pro naše předky, se ředitel liberecké iQLANDIE Pavel Coufal v pořadu Setkání u mikrofonu ptal astronoma a vedoucího Planetária v Liberci Martina Gembece.

Zapadající Slunce se skvrnami za mraky

„Světový čas je čas poledníku, který prochází Londýnem. Je to ten známý, dříve greenwichský střední čas. A my víme, že bylo praktičtější ho později přejmenovat, takže zhruba ve 20. letech 20. století vznikl takzvaný světový čas, což je samozřejmě čas toho greenwichského poledníku, ale je už svázaný s přesnějším měřením času,"vysvětlil astronom Martin Gembec.

Bylo stanoveno, že ho budeme svazovat s atomovými hodinami a už nikoli jenom tím, jak chodí slunce po obloze,“ dodal s tím, že v Česku máme oproti světovému času plus jednu hodinu, v létě pak plus dvě hodiny. U nás tak letošní letní slunovrat nastal v 11:14.

Zleva: Pavel Coufal a Martin Gembec

A co to vlastně je slunovrat? Vrací se Slunce, nebo se vzdaluje?  „V tu dobu je Slunce nejvýše na obloze a začíná se vracet níž. Když si představíme, že bychom stáli na pólu, tak bychom měli nad sebou severní nebeský pól a u obzoru bychom měli rovník. Když si ale představíme, že jsme u nás, tak rovník už není na obzoru, ale je výše. Je dokonce 40 stupňů nad naším obzorem a ve chvíli slunovratu je slunce ještě dalších asi 23,5 stupně nahoru. Když to sečteme, tak už jsme opravdu velmi vysoko na obloze. Slunce se pak vrací k nebeskému rovníku, takže v létě je velmi vysoko, potom protne nebeský rovník, a v zimě je pak velmi nízko nad obzorem,“ popsal cesty Slunce po obloze Martin Gembec.

Lidé o letním slunovratu slaví příchod léta, dny po něm už jsou jenom kratší. „Ono je to z astronomického hlediska naopak, protože my už jsme se teď dočkali, kdy je Slunce nejvýše, a ono je to už jenom horší,“ zkonstatoval Martin Gembec.

Proč je datum slunovratu pohyblivé? Jak vypadá slunovrat na zemských pólech? Jak pracovali pravěcí astronomové a jak získal obratník Raka své jméno? Poslechněte si záznam rozhovoru.

autoři: Pavel Coufal , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...