Osobnosti Libereckého kraje: Seznamte se s jejich životními osudy a úspěchy

Osobnosti Libereckého kraje: Architekt Jiří Suchomel

Navrhoval řadu dominant Liberce a založil pod Ještědem fakultu architektury. Další osobností Libereckého kraje je architekt Jiří Suchomel.

Profesora liberecké Technické univerzity, architekta Jiřího Suchomela zastihla autorka seriálu, redaktorka Ivana Bernáthová, ve výzkumné laboratoři. Pracuje v ní na vývoji zařízení, které umožní tisknout betonové stěny a stropy budov pomocí robota přímo na staveništi.

Profesor Jiří Suchomel navrhl mimo jiné solární Kulturní dům v České Lípě, sociální byty v Berlíně, svítidla na Ještědu a také budovu České pojišťovny v Liberci. Po světoznámém Karlovi Hubáčkovi, autorovi horského hotelu na Ještědu, šéfoval legendárnímu ateliéru SIAL a také spoluzakládal fakultu architektury v Liberci.

Jiří Suchomel získal Poctu hejtmana v roce 2019.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.