Osobnosti Libereckého kraje: Seznamte se s jejich životními osudy a úspěchy

Osobnosti Libereckého kraje: Záchranář Michal Beneš

Vysílačku horské služby Michal Beneši nikdy nevypínal. Byl připravený vyrazit na pomoc kdykoliv, při pátraní po pohřešovaném nebo transportu zraněných a nemocných lidí. Jak řekl tři roky před svou smrtí v Českém rozhlase, vždy věřil na týmovou práci.

Michal Beneš si tím, že se stal pilotem a záchranářem splnil svůj sen. Obětoval mu tisíce hodin za kniplem i v horském terénu. Mnohokrát se nedostal kvůli dlouhé službě několik dní domů, byl někdy hodně unavený, ale šťastný, vzpomíná jeho životní partnerka Simona Kratochvílová.

Michal Beneš s partnerkou Simonou

Příčinou havárie u Slavoňova na Náchodsku, při které Michal Beneš zahynul, byla podle vyšetřovatelů chyba zahraničního pilota ve výcviku. Simona Kratochvílová překonala spolu s dvěma dcerkami nejtěžší chvíle díky velké solidaritě blízkých i neznámých lidí. A potěšilo ji nedávno dokončené originální sochařské dílo Jakuba Vlčka, u kterého mohou na Michala Beneše všichni blízcí a kamarádi vzpomínat. Stojí v Hraběticích v Jizerských horách u chaty Tesanka. Tuhle libereckou dominantu záchranář miloval a kdykoliv měl čas, tak tam s kolegy rád chodil zaběhat.

Michal Beneš získal Poctu hejtmana in memoriam v roce 2019.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.