Osobnosti Libereckého kraje: Seznamte se s jejich životními osudy a úspěchy

Osobnosti Libereckého kraje: Konstruktér Josef Haisler

Jak jezdí pod vodou unikátní tank? Jeho konstruktérem je Josef Haisler z Doks a této osobnosti Libereckého kraje věnujeme další díl našeho seriálu.

Jednou z osobností Libereckého kraje, které za svou celoživotní práci, nápady nebo sportovní výkony obdrželi nejvyšší krajské ocenění, hejtmanský dukát, je 97letý plukovník ve výslužbě Josef Haisler z Doks.

Titulní stránka legendárního časopisu s tankem Josefa Haislera

Píše se rok 1959, speciálně upravený tank překonává na Slovensku 7 metrů hluboký Dunaj. Armádní technik Josefa Haisler zvládl přestavbou válečného tanku T34; to, co nedokázali konstruktéři z někdejšího Sovětského svazu, kteří už během války na úpravách tanků na obojživelná vozidla pracovali. A paradoxně, právě tanky armád Varšavské smlouvy, které vtrhly v srpnu 1968 do Československa, ukončily jeho kariéru vynálezce. Protestoval proti okupaci, tiskl protiokupační letáky a pomáhal při vysílání ilegálního rádia Bezděz.

Pan Haisler je i živoucí kronikou. Jako student měšťanky nadšeně mával společně se

Josef Haisler jako student

spolužáky a profesory nedaleko Přelouče prezidentovi Masarykovi. V mladoboleslavské automobilce potkával legendárního konstruktéra, rodáka z libereckých Vratislavic Ferdinanda Porcheho. Tehdejší člen NSDAP, kterého ale po válce soud obvinění z válečných zločinů zprostil, tam pracoval na vývoji kolového traktoru.

Josef Haisler byl nejen vynikajícím konstruktérem, ale i vášnivým jachtařem.Po Sametové revoluci se stal členem Československé obce legionářské a pomáhal organizovat řadu vzpomínkových akcí .

Konstruktér podvodního tanku Josef Haisler obdržel ocenění Pocta hejtmana v roce 2019.

Spustit audio

Související