Masopust není půst

Jak dlouho trvá masopust, co má společného s karnevalem a kam sahají masopustní tradice? Jaké postavy nesmí chybět v průvodu a jak vypadají oslavy teď? Prozradí Seriál týdne pod Ještědem.

Seriál týdne pod Ještědem je tentokrát věnovaný masopustům. Informace o tradicích a výpočtu masopustu pro nás má etnolog turnovského muzea Českého ráje Václav Holas.

Laufr, kobylka, žid, medvěd nebo prdelačka, to jsou názvy, které jsou spojené s masopustními veselicemi. Jejich nedílnou součástí je průvod masek a dostatek jídla.

Vydáme se také do Krkonoš, výrazně chudší oblasti než úrodné Pojizeří, kde prasátko a tedy i zabijačka běžně patřili k masopustu. V Poniklé tomu ale bylo jinak. Jak tento čas prožívali horalé, kterým vrcholila zima, prozradí nezávislý starosta Poniklé Tomáš Hájek.

Masopustní průvod a zabíjačka je spojená hlavně s venkovem. Přenesme ale do předminulého století ve městě Jilemnice. O tehdejších časech vypráví historik Jan Luštinec.

Poslední masopustní zastavení je na Českodubsku, kde ve vsi Trávníček mají nepřerušenou tradici oslav a do průvodu chodí čumprďáci.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.