Objevit dílo barokního malíře Hertla pomohla náhoda. Jeho zrestaurovaná díla vystavuje liberecká galerie
Liberecká Oblastní galerie vystavuje zrestaurovaná díla barokního malíře Jana Jiřího Hertla. Turnovský rodák pro tamní klášter namaloval desítky obrazů, které v Pojizeří nemají obdoby.
Když roku 1707 vyhořel františkánský klášter v Turnově včetně kostela, povolali řeholníci k jeho obnově také malíře Jana Jiřího Hertla. Nejprve namaloval několik podobizen františkánských řádových světců a později také dvacet pět monumentálních lunet, kterými vyzdobil klášterní ambity. Vznikl tak pozoruhodný soubor, který patří k vrcholům barokního umění v celém Pojizeří.
Františkánský klášter zanikl v roce 1950 během násilné likvidace mužských klášterů a soubor obrazů může v tomto rozsahu veřejnost vidět poprvé po více než sedmdesáti letech. Hertl patří mezi významné barokní malíře Pojizeří a podle ředitele turnovského Muzea Českého ráje Jana Prostředníka jeho díla náhodou objevil kurátor muzea.
„Nebýt pana doktora Cogana, který v roce 1981 v prosinci objevil v turnovském muzeu, které ještě nemělo depozitáře, zastrčené Hertlovy obrazy mezi dalším harampádím; kdyby nebyl osvíceným historikem umění, který si uvědomil, co má před sebou, tak by ty obrazy dneska už byly spálené,“ prozradil Jan Prostředník.
Od června 2022 lze soubor obrazů Jana Jiřího Hertla v nebývalém rozsahu a s řadou nově restaurovaných obrazů spatřit v liberecké galerii, kde krajiny střední Itálie i Českého ráje ožívají na dílech ze zrušeného turnovského františkánského kláštera.
Související
-
Adam, Jan a Václav jsou Nevzdělanci. Jejich směrem je procesismus, k vidění v Liberci
Tři malíři z Liberce, Václav Kovář, Adam Windsor a Jan Simandl představují svůj nový výtvarný směr - procesismus. Jeho podstatnou součástí jsou nápady běžných lidí.
-
Věci všednodenní v nevšedním provedení. Jablonecká dvojvýstava manželů Roubíčkových
Skleněné květy hýřící barvami nebo velké stylizované ženské hlavy výrazných barev. To jsou jen některá díla manželů Roubíčkových, kteří se inspirovali ve své tvorbě okolím.
-
Jablonecké muzeum vystavuje „vesmírná“ díla. Instalaci vytvořil brazilský umělec Hoineff
V muzeu jsou k vidění šperky a skleněné objekty čtyř desítek umělců. Tématem výstavy je vesmír. Kurátorky ji spolu s výtvarníky připravovaly skoro dva roky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.