Jablonecké Muzeum skla a bižuterie vystavuje „vesmírná“ díla. Instalaci vytvořil brazilský výtvarník a scénograf Hoineff

22. květen 2022

V muzeu jsou k vidění šperky a skleněné objekty čtyř desítek umělců. Tématem výstavy je vesmír. Kurátorky ji spolu s výtvarníky připravovaly skoro dva roky.

Mezi současné výtvarné umění patří i studiové umělecké sklo a šperk, jehož tvorbě se věnuje několik generací výtvarníků. Tentokrát se díla čtyřiceti z nich představují v jabloneckém Muzeum skla a bižuterie v rámci tematické výstavy nazvané Vesmír.

Autorem atraktivní instalace je sklářský tvůrce a scénograf brazilského původu Ricardo Hoineff, známý spoluprací s řadou českých televizních stanic. Součástí expozice jsou i myšlenky tvůrců umístěné na podlaze. Podle Ricarda Hoineffa to úzce souvisí s propojením vystavujících. „Jak spojit 40 umělců, aby to nebylo jako veletrh…? Jedním z nápadů bylo, aby každý z umělců v jedné větě popsal, co pro ně znamená vesmír,“ popsal, jak výstava vznikala.

V jabloneckém muzeu natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.