Obchodní inspekce prošetřuje další případ „energošmejdů“. Jak se podle ČOI nejlépe bránit?
V Libereckém a Ústeckém kraji řeší Česká obchodní inspekce podezření na případ takzvaných „energošmejdů“. Společnost se údajně dopouštěla nekalých a agresivních obchodních praktik při nabízení dodávek plynu a elektřiny.
Čtěte také
Česká obchodní inspekce zahájila správní řízení se společností, která nabízela dodávky plynu a elektřiny v Libereckém a Ústeckém kraji. Podle inspekce se při tom dopustila nejméně v osmi případech agresivních a nekalých praktik. Klientům slibovala zařazení do aukce o nejvýhodnější nabídku plynu a elektřiny. Ve skutečnosti je ale přiměla podepsat smlouvu na odběr energií na dobu neurčitou. A to bez toho, že by mohli posoudit, jestli je smlouva pro ně výhodná, nebo ne.
Česká obchodní inspekce nechce uveřejnit jméno společnosti, dokud neuzavře řízení, které s ní vede. Podle inspekce pracovníci firmy nejdřív spotřebitele, většinou seniory, kontaktovali telefonicky. A už v této fázi prý docházelo k nátlakům.
Volající si nejdřív získali důvěru zájemce, pak kritizovali jeho stávajícího dodavatele energií a slibovali zařazení do aukce o nejvýhodnější nabídku plynu a elektřiny. Zároveň tvrdili, že uhradí případné sankce u jejich stávajících dodavatelů. Za těmi, kdo souhlasili se vstupem do aukce, pak přijel rovnou kurýr.
„Přijel za spotřebiteli kurýr. Přivezl přihlášku a žádal o podpis. To, co kurýr přivezl, však nebyla slíbená přihláška do aukce, ale už smlouva k odběru energií od jiného dodavatele. Podpisem se tím (spotřebitelé) zavázali k odebírání plynu a elektřiny na dobu neurčitou, a to pod hrozbou sankce za nedodržení,“ popsala praktiky společnosti ředitelka ústecké pobočky České obchodní inspekce Renata Linhartová.
Firma podle inspekce spotřebitele neinformovala, že mají právo do 14 dnů od takto podepsané smlouvy odstoupit. Pokud by to chtěli udělat později, museli by zaplatit smluvní pokutu 4 tisíce korun.
Podpis pod falešnou smlouvou pro spotřebitele znamenal velké potíže. Zákazník totiž v okamžiku podpisu nevěděl, že podepsal smlouvu na odběr energie od jiného dodavatele, neznal ani konečnou cenu za službu a neměl možnost porovnat si výhodnost nabídky. Navíc ho společnost neinformovala o tom, že zaplatí smluvní pokutu svému původnímu dodavateli, když od něj odejde.
Jak se zdánlivě výhodným nabídkám bránit
Podle České obchodní inspekce je nutné dodržovat několik zásad:
- Po telefonu se s nikým o žádných smlouvách nebavit.
- Nic nepodepisovat bez kompletního prostudování dokumentů předložených k podpisu.
- Pokud nerozumíme tomu, co se v nich píše, obrátit se na někoho, kdo nám poradí.
- Zpozornět v případě, kdy se podpis požaduje hned při předání smlouvy.
Související
-
„Váš vnuk zavinil nehodu, zranil dítě. Pošlete peníze…“ Šmejdi znovu útočí, vydávají se za lékaře
Vynalézavost takzvaných šmejdů nezná hranic. Podvodníci aktuálně cílí na seniory a využívají jejich strach o děti či vnuky. Na co by si lidé měli dát pozor?
-
Pozor na falešné bankéře nebo policisty, snaží se lidi po telefonu okrást. Jakou mají metodu?
Už asi sto lidí okradli nebo se pokusili okrást hackeři za použití mobilního telefonu. Vystupují jako falešní bankéři a policisté.
-
Pozor na nový druh podvodných telefonátů. Zloději při nich zneužívají jméno České národní banky
Centrální banka varuje před novými útoky hackerů, kteří zneužívají jména České národní banky. Zloději teď často používají dva scénáře podvodného telefonátu.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Spěch překáží politice, vzkázal Lavrov Američanům. Odmítl se vzdát elektrárny
-
Trumpova vyjádření jsou matoucí a často si odporují. Záleží na tom, jakou má náladu, říká analytik
-
Kometa prohrála s Pardubicemi 1:5. O vítězi extraligy rozhodne tak až sedmý zápas
-
‚Škoda, že zničil a spálil svou reputaci.“ Muskova popularita v USA klesá. Propadly se i zisky Tesly