Jak na energošmejdy: Když si nejste jistí, nebojte se říct si o radu, říká poradkyně Člověka v tísni
Klientům zkrachovalých energetických společností se věnují nejen oprávnění dodavatelé poslední instance, ale také takzvaní „energošmejdi“ nabízející krajně nevýhodné smlouvy. V rozhovoru s redaktorem Jaroslavem Hořením to potvrzuje Petra Baslová z liberecké pobočky organizace Člověk v tísni, kam se můžete obrátit s prosbou o radu.
Klienti Bohemia Energy a další zkrachovalých energetických společností čelí nevýhodným nabídkám takzvaných „energošmejdů“. Rozhodně byste neměli nic doma podepisovat ani telefonicky odsouhlasovat. Každou nabídku konzultujte ještě s někým dalším. Dobré je také si vybrat společnost a tu konkrétní společnost oslovit, nebo i více společností.
Pokud už se stane, že nějakou nabídku odsouhlasíte a pak zjistíte, že vám nevyhovuje, nebo si nejste jistí, můžete od smlouvy do 14 dnů od smlouvy odstoupit. V takovém případě vám také můžou pomoct v poradně Člověka v tísni, nebo některé další neziskové poradenské společnosti.
Potřebné kontakty pro získání dalších informací jak postupovat najdete na například na clovekvtisni.cz, nebo můžete kontaktovat jejich helplinku 770 600 800.
Související
-
Pozor na falešné bankéře nebo policisty, snaží se lidi po telefonu okrást. Jakou mají metodu?
Už asi sto lidí okradli nebo se pokusili okrást hackeři za použití mobilního telefonu. Vystupují jako falešní bankéři a policisté.
-
Ne všechny dluhové poradny pomáhají. Podle čeho je vybírat?
Pozor na to, od koho si půjčujete peníze. A také na to, ke komu se jdete poradit, jak se zbavit dluhů. Pokud špatrně zvolíte, můžete ve výsledku přijít ještě o víc.
-
Recenze internetových obchodů: Nakupujícím pomůžou, můžou být ale i falešné. Jak je rozeznat?
Hodnocení nákupů v internetových obchodech hrají u zákazníků stále větší roli. Podle průzkumu 97 % nakupujících bere ohled na zkušenosti předchozích zákazníků v recenzích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.