O elektronické občance, kde ji použít a kde ne, s vedoucím správního odboru magistrátu v Jablonci nad Nisou Petrem Karlovským

Co je to elektronická občanka, od kdy a kde platí, s vedoucím správního odboru magistrátu v Jablonci nad Nisou Petrem Karlovským
Od 1. července 2024 se lidé mohou v obcích s rozšířenou působností, u Policie České republiky a vybraných úřadech státní správy prokazovat elektronickým občanským průkazem. Co to přináší a obnáší, jsme se zeptali Petra Karlovského z jabloneckého magistrátu.
Do chytrého telefonu si lidé mohou elektronický občanský průkaz stáhnout pomocí aplikace eDoklady prostřednictvím obchodů AppStore a Google Play.
„Jedná se digitální alternativu občanského průkazu, podmínkou je ovšem platný doklad, bez něj nemůže aplikace sama o sobě fungovat,“ vysvětluje Petr Karlovský.
Od 1. ledna 2025 se bude možné elektronickou občankou v telefonu prokazovat i u dalších subjektů, například na menších obecních úřadech, městské policii nebo u volební okrskové komise. Průběžně je budou přijímat i v soukromé sféře, například v bankách nebo hotelech.
Klasické občanské průkazy ve formě plastových kartiček budou fungovat i nadále. Lidé je, jak Petr Karlovský upozorňuje, budou potřebovat například k cestám do zahraničí. V Evropské unii by se měly elektronické doklady plošně rozšířit během následujících dvou let.
Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Digitalizace stavebního řízení po týdnu fungování: Zatím máme jednu žádost, referuje Nový Bor
Nový stavební zákon platí už týden. Zavedení kompletně elektronického stavebního řízení provázely obavy úřadů, kterým do poslední chvíle chyběla metodika a další podklady.
-
Pošta jako podací místo Úřadu práce. Liberecka pošta po měsíci fungování projektu
Na hlavní poště v Liberci můžou lidé už přes měsíc žádat o vybrané sociální dávky. Jaký je o službu zájem a kde je možné ji využít, zjišťovala kolegyně Kateřina Hartmanová.
-
Jablonec je městem sportu, lidem tam ale také chutná pivo. Kolem přehrady se opět běžel Pivní běh
V Jablonci nad Nisou opět zkombinovali běh a pití piva. Jak vypadal už osmý ročník recesistického Pivního běhu u jablonecké přehrady, zjišťoval na místě náš redaktor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.