Medicínu asi nikdy dobře nemůže dělat někdo, kdo to nemá vnitřně dané, říká primář jablonecké interny Tomáš Vacek
Je v Česku opravdu nedostatek lékařů? V jakých oborech chybí a jak se nemocnice snaží získat mediky? Na to se Jana Švecová ptala lékaře Tomáše Vacka, autora projektu na získávání lékařských absolventů do jablonecké nemocnice.
Celá řada nemocnic spustila kampaň na získání mladých lékařů. Jablonecká nemocnice ale zvolila jinou cestu než jen finanční motivaci. „Spousta nemocnic jde cestou náborových příspěvků, to nám ale nepřišlo správné. My chceme, aby se k nám lékaři přišli na den na dva podívat, věděli, do čeho jdou a my zároveň zjistili, jestli skutečně mají zájem o daný obor a jak třeba fungují v zátěžové situaci. To nám přišlo mnohem efektivnější,“ řekl náměstek ředitele a primář interního oddělení Nemocnice Jablonec Tomáš Vacek.
Poměrně velký zájem je podle něj o gynekologii a porodnictví, menší pak o chirurgické obory. „Já je považuji za nejnáročnější, protože trvá relativně dlouhou dobu, než mladý lékař získá zkušenosti a určitou zručnost. A tam může být zakopaný pes,“ zamyslel se lékař.
Dalším problémem je podle něj i ve velké feminizaci oboru nebo ve vnitřním nastavení mladých lékařů, kteří už hledají určitou rovnováhou mezi kariérou, rodinou a volným časem. Důvodem, proč v některých místech a některých specializacích lékaři schází, je podle něj i přebujelá síť nemocnic.
Problematická může být i budoucnost obvodů praktických a dětských lékařů, z nichž většina je dnes u nás v důchodovém věku a nemá je kdo nahradit. „Je to jednak ve vzdělávacím systému, ale hlavně v tom, že to nechalo české zdravotnictví tak trochu vyhnít,“ komentoval důvody tohoto stavu. Tento trend se ale podle něj začíná pozvolna měnit k lepšímu. „Zájem mladých lékařů o tyto obory už je, ale zatím jich není tolik, aby se podařilo nahradit všechny, kteří skončí,“ upozornil.
Tomáš Vacek se vyjádřil také k aktuálním platům mladých lékařů, které se pohybují kolem padesáti tisíc hrubého nebo motivací, které absolventy gymnázií mohou vést ke studiu medicíny. „Medicínu asi nikdy dobře nemůže dělat někdo, kdo to nemá vnitřně dané. Tak to je a bude to platit i do budoucna,“ uzavřel primář jablonecké interny Tomáš Vacek.
Související
-
O prevenci kriminality dětí a mládeže, problémových lokalitách v Jablonci nad Nisou
Na tato témata diskutovali v pořadu O čem se mluví ředitel Městské policie v Jablonci nad Nisou Michal Švarc (SPD) a preventista Tomáš Svačina.
-
Myslím, že jde o vydírání ze strany státu, říká bývalý poslanec Horáček o novele školského zákona
Na stole leží vládní novela školského zákona. Mimo jiné se týká převodu financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele, výměnou za zvýšení rozpočtového určení daní.
-
Textilana nebyla památkou ve smyslu zákona, upozorňuje ředitel ÚOP NPÚ v Liberci Miloš Krčmář
Jak se historické budovy stávají předmětem památkové péče, vysvětlil ředitel Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Krčmář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka