Není důvod ježka „zatýkat“ a nosit do záchranné stanice, nebo domů. Ví, kam se na zimu schovat, upozorňují ochránci zvířat
Liberecká záchranná stanice pro volně žijící zvířata Archa přijala za celý rok zhruba sto ježků. Lidé je začali nosit už v zimě, kdy zvířata přišla o zimoviště, nebo byla nemocná.
Čtěte také
Během letošního podzimu pak Archa přijala už na šest desítek ježků. Důvodem je hlavně mylná představa lidí, že ježek nepřežije zimu.
„Ježci se často dostávají do záchranných stanic zbytečně, lidé si neuvědomují, že ježci jsou zvířata divoká, jsou přizpůsobení k tomu, aby zvládli i nějaké mrazíky, vědí, kam se schovat. Není důvod, pokud je ježek jinak zdravý, tak ho ‚zatýkat‘ a převážet do záchranné stanice, nebo se o něj starat doma,“ potvrzuje Ivana Hancvenclová ze stanice Archa.
Ten ale dokáže bez větších problémů chladné počasí přežít, pokud je zazimovaný. Podle Ivany Hancvenclové to je důvod proč se počet donesených ježků přes zimu vždy sníží. Přesto mohou lidé nějakého najít.
„Pokud lidé najdou ježka v zimě za mrazu na sněhu venku, znamená to, že je něco špatně. Většinou je ježek tak slabý, že špatně zazimoval, a má nějaký zdravotní problém, anebo mohlo dojít i k tomu, že má zničené zimoviště,“ vysvětluje.
V takovém případě je dobré zavolat záchranou stanici pro zvířata, nebo ježka na stanici donést. V liberecké Arše natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.
Související
-
Živě od vás: Liberecká Archa pomáhá volně žijícím zvířatům. Některá to ale nepotřebují…
Jak pomáhat zraněným zvířatům v přírodě? Co dělat, když najdeme zraněné zvíře? Nejenom na tyto otázky odpovídala ředitelka Záchranné stanice Archa Ivana Hancvenclová.
-
Děti v krkonošských základkách mají nové kamarády. S bodlinami a se zálibou ve hmyzu
Dosud byli ježci, kteří se narodili na podzim, ve vrchlabské záchranné stanici. Úkolem dětí bude o ně pečovat, aby je mohly na jaře vrátit zpět do přírody.
-
Jak správně pomoct poraněným zvířatům? Ptali jsme se ředitelky Záchranné stanice Archa
Naším hostem byla ředitelka Záchranné stanice Archa Ivana Hancvenclová. Jak Archa pomáhá v přírodě i ve městě nalezeným poraněným zvířatům a jak můžeme pomoct my?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.