Děti v krkonošských základkách mají nové kamarády. S bodlinami a se zálibou ve hmyzu

Dosud byli ježci, kteří se narodili na podzim, ve vrchlabské záchranné stanici, před zimou je tam přinesli lidé. Pracovníci ekologické výchovy krkonošského národního parku je teď rozvážejí do vybraných škol. Bez péče a pomoci by zimu nepřežili. Úkolem dětí bude o ně pečovat, aby je mohly na jaře vrátit zpět do přírody.

„Dnes sem dostanete ježka, který tu bude až do dubna. A vaším hlavním úkolem bude, aby přežil, Daniel Bílek z Krkonošského národního parku přišel mezi šesťáky vrchlabské Základní školy na Liščím kopci a v ruce nese košík.

Děti do něj nedočkavě nakukují. „Já jednoho teď vezmu, nevím, jestli zrovna dostanete toho, kterého vyndám, protože tu mám ještě jednoho. Když ho budete brát někdy do ruky, tak určitě takto zespoda.

Daniel Bílek ukazuje dětem, jak mají ježka držet. Jako první to zkouší Ema. „Je moc hezkej a je to příjemné. Jen nevíme, jestli je to holka nebo kluk. Už ale máme pro něj připravená jména. Holka by to byla Topinka a kluk Pepík.

Pracovníci Krkonošského národního parku rozvážejí ježky do vybraných škol

Kdo hádal kluka, vyhrál, děti se budou starat o malého samce. Už pro něj přichystali potřebné zázemí. „Máme tady pro něj přichystány noviny a piliny. Potom také vodu a granule, ukazuje šesťák Daniel místo, kde bude hmyzožravec přebývat. Daniel už plní misku a dává ji ježkovi do výběhu. 

„Hlavním cílem je, aby si děti sáhly na živé zvíře a získaly nějaký pocit zodpovědnosti za něj, vysvětluje smysl projektu Bodlinka Daniel Bílek.

Tato škola už podle učitele Dušana Vodnárka zkušenosti s péči o ježky má. „Ono je to atraktivní. Děti se v péči střídají po dvojicích každý týden, takže se jim to neomrzí a jsou zodpovědné.“ Daniel Bílek bude všechny školy, kde teď ježky mají, pravidelně navštěvovat, aby vždy zkontroloval jejich stav.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.