Největší zájem je o investiční mince, lidé cítí vliv inflace na peníze, prozrazuje manažer České mincovny

V České mincovně si zájemci mohou vyzkoušet výrobu padesátikoruny nebo investičních mincí, a to pomocí virtuální reality. Nejenom o této zajímavosti si moderátor Pavel Kudrna povídal s Jaroslavem Černým, marketingovým manažerem České mincovny.

Čtěte také

„Koruna je základní měnová jednotka, ta se nemůže zrušit,“ ujistil na začátek rozhovoru Jaroslav Černy. „Oběžné mince razíme pro Českou národní banku, a mincovna má svůj vlastní emisní plán, ve kterém je víc jak 200 položek za rok. Jsou tam pamětní mince, i mince pro sběratele, Teď jsme začali sérii nejznámějších psích plemen, máme jich už 5, a teď chystáme boxera,“ prozradil aktuální plány.

„Největší zájem lidé mají o investiční mince, protože cítí vliv inflace na své uložené peníze, proto si to raději uloží do zlata nebo stříbra, aby se uchovala jejich hodnota,“ uvedl také.

Kdo rozhoduje o tom, jaké pamětní nebo sběratelské mince bude mincovna razit? Kterých mincí se razí nejvíce? Z jakého materiálu se razí české mince? Jak funguje ražba pomocí virtuální reality a kde si ji zájemci mohou nechat vyrobit? Poslechněte si záznam rozhovoru.

autoři: Pavel Kudrna , reČRoL
Spustit audio

Související