S manažerem České mincovny: Zlato a stříbro jako investice, která uchovává hodnotu

Hostem Dopoledne pod Ještědem byl Jaroslav Černý, marketingový manažer České mincovny v Jablonci nad Nisou.

Čtěte také

Jsou lidé, kteří se sbírání mincí věnují celý život, ať už jako sběratelé, nebo kupují mince jako investici. Podle manažera České mincovny Jaroslava Černého se pamětní mince, které se razí v Jablonci nad Nisou, v licenci zahraničního emitenta a jsou tak v nominální hodnotě novozélandského dolaru. I proto je na rubové straně těchto mincí britská královna. Česká národní banka totiž neposkytuje licenci ke korunovému nominálu.

„Zlato a stříbro jsou brány jako investice, která uchovává hodnotu,“ říká Jaroslav Černý „Proto je ideální investovat do drahých kovů. Covid a vůbec tato doba podnítila lidi k tomu, aby se zamysleli nad tím, jak peníze uchovat. Už od roku 2019 pociťujeme zvýšený zájem o mince a medaile z drahých kovů,“ popisuje.

V jablonecké České mincovně se také opět konala slavnostní ražba neprodejných medailí Jizerská 50, které obdrží účastníci tohoto legendárního závodu. Její motiv se každý rok mění, v letošním roce je mottem „V cíli každý svým vítězem“, návrh medaile připravil výtvarník Jiří Dostál z Jablonce nad Nisou. Medaile jsou mosazné. Mincovna razí také stříbrné, ty dostanou vybraní vítězové závodu.

Kolik mincí má doma sám manažer mincovny? Která česká platná mince je nejkrásnější a co je na ní vlastně tak zajímavé, že byla oceněna? Jaká je historie a současnost jablonecké mincovny? Co, kromě peněz, v mincovně vyrábějí a o co je největší zájem? Kdo spolupracuje na designových návrzích pamětních mincí? Jaké bylo letošní EXPO v Dubaji a co tam Česká mincovna vystavovala? Poslechněte si záznam rozhovoru.

autor: Jakub Marvan
Spustit audio

Související