Největší problém je vždycky přizpůsobit se prostoru, aby to všechno pasovalo, přiznává varhanář

21. květen 2021

Po roce a půl práce dokončili zásadští varhanáři Bohumil Žloutek starší a mladší rekonstrukci či spíše stavbu nových varhan do původní historické skříně v Bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Úžasné dílo si nemohl nechat ujít redaktor Jaroslav Hoření.

Chrámem nad hrobem svaté Zdislavy v Jablonném v Podještědí se naplno rozeznělo téměř 1600 píšťal královského nástroje, jak bývají varhany nazývány. Do původní historické skříně téměř zcela nový nástroj postavili varhanáři Žloutkovi ze Zásady na Jablonecku, kteří nás pozvali na jednu ze zkoušek opusu.

Jak je se zvukem varhan spokojen otec Mička z baziliky a jak sami varhanáři Žloutkovi? Poslechněte si reportáž.

Letos v létě má začít oprava celé baziliky, varhany si ale do té doby můžete několikrát poslechnout. Třeba v neděli 23. května, kdy budou varhany požehnány a jejich zvuk ozdobí i Zdislavskou pouť 29. května.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.