Královské nástroje z rukou mistrů Žloutkových

30. prosinec 2018

Varhany bývají označované za královský nástroj a tak jejich tvůrci musejí být skuteční mistři. Patří mezi ně Bohumil Žloutek se synem ze Zásady na Jablonecku.

Každý pořádný kostel a chrám musí mít varhany. Je tomu tak i v Železném Brodě. V padesátých letech tam varhany v kostele sv. Jakuba Většího postavil Bohumil Žloutek. A jeho syn a vnuk, taktéž Bohumilové, je letos zrekonstruovali.

Varhany, které prošly rukama mistrů Žloutkových ze Zásady, můžete slyšet nejen v Železném Brodě. Restaurují i historické nástroje, staví nové, a aktuálně je čeká restaurování nástroje ve Světlé pod Ještědem.

zdroj: Jaroslav Hoření
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.