Na vlastní kůži: První den na restaurační zahrádce i ve fitku v nanoroušce s činkou

17. květen 2021

Od 17. května mohou provozovatelé restaurací, hospod i kaváren usadit své hosty na zahrádky svých provozoven a své prostory otevřela také fitness centra. Dodržovat přitom musejí i nadále nařízená protiepidemická opatření. Naši redaktoři navštívili první den restauraci i tělocvičnu.

Restaurační zahrádky v centru Liberce

Objednat si pivo, víno i dobré jídlo a sníst si ho přímo u stolu. To už zase mohou návštěvníci restaurací, hospod nebo kaváren, které mají takzvané zahrádky. Hosté si totiž mohou posedět zatím jen venku. Jana Pšeničková v centru Liberce zjišťovala, zda jsou zahrádky pro hosty přichystané. Provozovatelé restaurací se na své zákazníky těší a vstříc jim vyšlo také město Liberec. Stejně jako vloni odpustí restauratérům nájemné za zahrádky.

Mezi stoly musí být rozestupy alespoň jeden a půl metru a stejná vzdálenost musí být i od okolí, třeba od chodníku. U stolu smí sedět maximálně 4 lidé, pokud nejsou členy jedné domácnosti. Hosté musí mít negativní koronavirové testy, anebo potvrzení o očkování či prodělání nemoci covid-19. Doklady musí mít u sebe pro případnou kontrolu policie nebo hygieny, nemusejí se prokazovat provozovatelům podniku a ten za ně ani neponese žádnou odpovědnost. Test PCR stačí jeden za sedm dní, antigenní test musí být starý maximálně tři dny.

První v českolipském fitku

V Česku mohou být od 17. května otevřená také fitness centra. I jejich návštěvníci musí počítat s celou řadou omezení. Například i při cvičení je nutné mít nasazený respirátor. Přímo v posilovně v českolipském sportareálu natáčel redaktor Jiří Jelínek. Byl tam letos úplně prvním návštěvníkem.

Podle Jaroslava Češky, ředitele organizace Sport Česká Lípa,, bylo potřeba „oprášit“ stroje a nastavit pravidla. V centru může být jeden člověk na 15 metrů čtverečních. Obsluha od návštěvníků bude vyžadovat doklad o bezinfekčnosti a použití respirátorů. Sprchy a šatny ve fitcentru musejí zůstat uzavřené. A náš redaktor si vyzkoušel, jak se cvičí s nanorouškou, poslechněte si to.

  • Rozhlasový dokument je jedním z nejnáročnějších žánrů. Obsahuje v sobě jak zpravodajství, tak publicistiku, slovesnou tvorbu i specifickou práci s hudebním designem. V minulém roce vzniklo v rozhlase 853 dokumentů a jejich poslech by vám zabral 23 325 minut. Podívejte se na další fakta o rozhlasu na webu nasecislahraji.cz.
Naše čísla hrají... s vámi

autoři: Jana Pšeničková , Jiří Jelínek , reČRoL
Spustit audio

Související