Motorkáři ji milují, pro lidi žijící kolem je noční můrou. Silnice I/9 mezi Mělníkem a Českou Lípou
Léto je oblíbeným obdobím motorkářů. A někteří z nich upravují své stroje tak, aby dělaly větší hluk. To pak trápí lidi, kteří podél tras oblíbených mezi motorkáři žijí.
Čtěte také
Silnice první třídy číslo devět spojující Mělnicko a Českolipsko patří mezi velmi oblíbené mezi motorkáři. A pro obyvatele přiléhajících obcí to, zvlášť o víkendech, představuje noční můru. Kromě překračování povolené rychlosti totiž někteří majitelé motorek své stroje také nezákonně upravují. Třeba si mění originální výfuky za hlasitější.
Tvrdí to starostové obcí podél silnice, kteří kvůli tomu dokonce sepsali petici určenou vládě České republiky. „Čekáme na vyjádření hygieny, protože ta udělala měření hlučnosti, takže čekáme na výsledky a ty k tomu přiložíme,“ uvedla nezávislá starostka Liběchova na Mělnicku Vladimíra Zralíková.
„Převážně vadí ta skupina lidí, kteří mají upravené výfuky, a jedou za den třeba 30 krát tam a zpátky. Když sedíte třeba na zahradě, neslyšíte… Jsme tu v CHKO, měli bychom si té přírody vážit, lidé si sem z města jezdí odpočinout,“ potvrdil Jaroslav Provázek, nezávislý starosta Medonos.
Proč na motorky obci nefungují radary? A jak se na silnici I/9 zaměřují policisté? Poslechněte si reportáž.
Související
-
Emoce za volantem nejsou jen hněv a agresivita. Jízdu ovlivňuje i smutek a také radost a euforie
S dopravním expertem z platformy VIZE 0 Romanem Budským si nejen o tom, jak za volantem zachovat chladnou hlavu, povídal Pavel Kudrna.
-
Všeználek, závodník, mstitel. Jaký jste typ řidiče?
Na silnicích můžete narazit na řidiče filozofa, závodníka nebo mstitele. Podle dopravního experta Romana Budského existuje několik základních typů řidičů.
-
Řidiči a oční vady: Nečekejte, až se něco stane, řešte to
Brýlemi nekompenzované 2 dioptrie u krátkozrakosti znamenají, že řidič chodce uvidí místo na 200 metrů jen na 20 metrů a to už je pozdě. Mluvili jsme s dopravním expertem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.