Miroslav Sekera: Malý Mozart z Formanova Amadea je dnes „velkým“ klavírním virtuosem

12. listopad 2020

Pavel Petr vás v pořadu Setkání u mikrofonu vezme do světa hudby a také filmu. Na povídání u klavíru, doma u hudebníka Miroslava Sekery.

Film režiséra Miloše Formana Amadeus získal 8 Oscarů, 13 nominací na Oscara a dalších 32 ocenění včetně 4 Zlatých glóbů. Jednu z rolí, malého Mozarta, si v něm zahrál i Miroslav Sekera. Kolik let mu tehdy bylo a jak se k filmování vlastně dostal? 

Rozhovor u klavíru: Pavel Petr a Miroslav Sekera

Dnes klavírní virtuos začal s hudbou ve svých 3 letech. Hrával i na housle. Bavilo ho to už od malička? Kdy začal věřit nebo přemýšlet o tom, že klavír je a bude jeho životní náplní Kdo ho nejvíc ovlivnil a kdo pro něj v hudební kariéře nejvíc znamenal?

Řeč přišla i na první vystoupení a první vyprodaný sál, a také na trému při vystupování. Má Miroslav Sekera svůj recept, jak se zbavit trémy? A co je černou můrou klavíristy. Jak se připravuje na svá vystoupení? Má třeba i rituál?

Má klavírista pojištěné ruce?

Klavírista Miroslav Sekera je ověnčený úspěchy doma i v zahraničí. Je nějaké místo, kde ještě nehrál? Má umělec na turné čas podívat se i po městě nebo místě, kde hraje? A jak se liší publikum ve světě? 
I hudebníci musí odpočívat, mají svá oblíbená místa, kam se vydávají. Která místa má rád Miroslav Sekera? U čeho si vůbec nejvíc odpočine? A jak pečuje o své ruce? Jsou činnosti, kterým se vůbec nemůže věnovat? Má vyloženě něco ve smlouvě zakázané? A má ruce pojištěné?

Poznáte skladbu, kterou Miroslav Sekera na závěr rozhovoru zahrál?

V povídání se dostalo i na rodinu. Staršímu synovi Miroslava Sekery je 11 let, mladšímu 6 a oba se už muzice věnují. Zahrají si někdy s tatínkem společně? Chce Miroslav také, aby se děti věnovaly profesionálně hudbě? A jaké jsou jeho plány do budoucna, co chystá, na co se připravuje do blížícího se nového roku?
Na závěr rozhovoru přece jen došlo i na hudbu. Poslechněte si to.

autoři: ppe , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...