Mezinárodní festival vážné hudby Lípa Musica: Zpátky ke kořenům

10. červen 2020

Letos koncerty MFH Lípa Musica nezazní v Německu a ani nedorazí žádní z původně slibovaných zahraničních interpretů. I tak je na co se těšit.

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica nabídne letos na podzim 20 koncertů a workshopů na 11 místech Libereckého a Ústeckého kraje. Uměleckým garantem přehlídky je houslový virtuos Josef Špaček. Ten se představí například na svém sólovém recitálu v Oblastní galerii v Liberci. Kromě něj na festivalu vystoupí například Hana Blažíková, Beata Hlavenková nebo Musica Florea. Hudební přehlídka se letos koná s řadou programových změn, které přinesla pandemie koronaviru.

Martin Prokeš, ředitel festivalu Lípa Musica

Poslechněte si reportáž, uslyšíte tam loňské vystoupení z festivalu Lípa Musica. Členové britského vokální sextetu The King Singers, držitelé cen Grammy, tehdy společně s libereckým pěveckým souborem Severáček zcela zaplnili baziliku v Hejnicících. Letos náštěvníci uslyší jen domácí interprety, kvalitu festivalu to ale nijak nesnižuje, říká jeho ředitel Martin Prokeš: „Slyšet české interprety, kteří jsou jinak rozlítaní po celém světe, na jednom místě, je unikátní záležitost."

Součástí festivalu jsou i takzvané alternativní projekty. Například poprvé v historii zařadíme i filmovou hudbu, pozvání přijala houslistka, skladatelka a zpěvačka Iva Bittová, přijede také Beata Hlavenková, držitelka Ceny Anděl a vystoupí i Originální pražský symfonický orchestr s hudbou 20. let,“ prozradil ještě Martin Prokeš.

Zahajovací koncert 19. ročníku festivalu Lípa Musica se koná v sobotu 12. září v Divadle F. X. Šaldy v Liberci.

autor: Lucie Fürstová
Spustit audio

Související