Jak se připravuje český tým kuchařů a cukrářů na kulinářské mistrovství světa? Zeptali jsme se šéfkuchaře z Královky, který naše reprezentanty vede

Patrik Bečvář, šéfkuchař z restaurace na Královce v Jizerských horách, je také kapitánem národního týmu kuchařů a cukrářů, který se loni účastnil kuchařské olympiády. Zjišťovali jsme, jak tým uspěl, na jaké soutěže se chystá i co se na nich vaří.

„Teď se připravujeme pomalinku na mistrovství světa, které bude probíhat v Lucembursku v roce 2026. Ono se zdá, že to je za dlouhou dobu, ale každý ten člen má svoji nějakou práci, svoje povinnosti, takže my se třeba teď sejdeme jednou za měsíc, dáváme dohromady nějaké recepty, nějaké návrhy už na to soutěžní menu. A jakmile se to bude blížit, tak se tréninky zintenzivní a pak třeba se sejdeme tři, čtyři krát do měsíce,“ nastínil Patrik Bečvář.

Menu na mistrovství světa

„Ta soutěž se skládá ze dvou disciplín. Takzvaný chef's table: začíná to pečivem a máslem, pak se dělají finger foody, pak je osmiporcová mísa, potom je veganský chod, hlavní chod, dezert a petit fourky,“ přiblížil první disciplínu Patrik Bečvář.

„Je to pro dvanáct lidí, vaří to šest lidí a máme na to šest hodin. Ten tým máme rozdělený, že tam dva dělají předkrm, dva dělají hlavní chod a máme tam dva cukráře. Máme tam samozřejmě i manažera, který se stará o všechny ty důležité věci. Já tam zastupuji pozici kapitána,“ popsal rozdělení rolí v českém národním týmu jeho vedoucí.

„Ještě jsem neřekl tu druhou disciplínu: to je vlastně tříchodové menu. Musí to vařit stejný tým, stejných šest lidí, máme na to šest hodin a vaří se sto deset porcí tříchodového menu. Zadání tam je širší, že na předkrm se musí použít ryby a korýši, na hlavní chod maso a na dezert čokoláda a různé textury,“ doplnil Patrik Bečvář.

Jak si český tým na soutěžích vede

„Na olympiádě jsme měli za cíl, že chceme být do top desítky, bylo tam nějakých dvacet čtyři zemí. To se nám úplně nepodařilo, byli jsme na patnáctém místě, takže si myslím, že takový střed držíme, plus minus,“ sdělil Patrik Bečvář s tím, že o první pozice soupeří většinou Skandinávci a daří se i švýcarským kuchařům.

Podpora týmů v zahraničí i u nás

„Určitě se nechci nějak jako vymlouvat, ale co jsem se doslechl a zjišťoval, tak třeba ti Norové a Švédové to opravdu mají třeba jako zaměstnání, mají na to mnohem víc času. A když kolikrát vidíme i to vybavení těch Skandinávců, tak to je taky vidět na první pohled, že ta podpora, i finanční, je tam značně větší,“ komentoval kapitán českého národního týmu kuchařů.  

„Máme samozřejmě taky silné partnery tady v České republice. Kolikrát jsem slyšel, že třeba máme na rondonu nějaké prášky, vývary, ale bez toho to nejde. Oni nám dávají peníze, abychom mohli jezdit na ty soutěže. My pro ně uvaříme nějaké akce a takhle si pomáháme,“ dodal Patrik Bečvář, který je mimo jiné také držitelem titulu Restauratér roku. Udělila mu ho loni Asociace hotelů a restaurací ČR.

Spustit audio

Související