Anděl strážný není jen nadpřirozená bytost. Ten českolipský nabízí tipec nebo linku povídavku
Už od roku 2011 dohlíží nejen na seniory Anděl strážný, registrovaná sociální služba tísňové péče s celorepublikovým dosahem a sídlem v České Lípě. Zjistit, jak Anděl strážný pomáhá v krizových situacích, se tam vydal redaktor Jaroslav Hoření.
Anděl strážný není jen nadpřirozená bytost, ale také sociální služba tísňové péče, která pomáhá v krizových situacích například pádu či zhoršení zdravotního stavu. Tři druhy zařízení umí zavolat o pomoc na dispečink anebo i detekovat pád.
„Tipec je naše vlajková loď. Název je zkratka tísňové péče. Má v sobě zabudované SOS tlačítko, může detekovat pád. Když se klient cítí v ohrožení, zmáčkne SOS tlačítko. Když upadne, zařízení detekuje pád samo a vyšle se signál na náš dispečink tísňové péče, kde dispečerky okamžitě řeší situaci, snaží se zkontaktovat s klientem. Kdyby klient nereagoval, může být třeba zraněný, nebo v bezvědomí, volá se například integrovaný záchranný systém,“ popisuje jedno ze zařízení provozní ředitelka sociální služby Irena Třešňáková.
Služba není bezplatná. „Stojí od 450 do 550 korun za měsíc, dle typu zařízení. Prvních 14 dní je zdarma, je to takzvané adaptační období, kdy si klient zařízení otestuje, vyzkouší ho doma. Zařízení jako takové se neplatí a tuto službu může klient hradit i z příspěvku na péči,“ doplňuje ředitelka.
Osamělým seniorům často chybí kontakt, byť jen telefonický. Někdy do Anděla strážného volají jen, aby si popovídali. K tomu slouží doplňková služba, velmi hojně využívaná „povídavá linka“.
„Máme spoustu klientů. Někdo je tak upovídaný, že si rád povídá na to téma, co zajímá jeho, takže se třeba svěřuje, nebo vypráví zážitek. Pak máme klienty, kteří jsou radši, když jim povídáme něco my. Je to různé a je potřeba vystihnout, o čem by si klient rád povídal,“ charakterizuje službu dispečerka linky Pavlína Košková.
Zapsaný ústav Anděl strážný umožňuje nejen seniorům, dlouhodobě nemocným a také lidem v době rekonvalescence po návratu z nemocnice žít ve svém domácím prostředí se zajištěnou pomocí a blízkým poskytne například klid na práci.
Kolega Jaroslav Hoření službu i sám vyzkoušel, poslechněte si reportáž.
Související
-
Anděl Strážný dohlíží na osamělé seniory, hendikepované i chronicky nemocné
Sociální služba tísňové péče Anděl Strážný pomáhá potřebným a jejich rodinám. V čem tato pomoc spočívá, nám vysvětlila projektová manažerka organizace Kateřina Hložná.
-
Na návštěvě: Rozpálená Bláža udělala radost seniorům v libereckém Františkově
Brambory s tvarohem, bouchačky na špejli, i gruzínské chačapury. Na tom si v jednom ze slunných zářijových dní pochutnali strávníci z Domu seniorů v Liberci Františkově.
-
Jablonecký Domov seniorů U Přehrady bude v polovině června kompletně klimatizovaný
V Domově seniorů U Přehrady v Jablonci nad Nisou začala kompletní instalace klimatizace. Veškeré práce se dělají za provozu po jednotlivých patrech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka