Měla jsem ještě hrát tu čtyřhru, ohlíží se tenistka Helena Suková za koncem kariéry

13. červen 2024

Pořad Setkání u mikrofonu se vydal do Starých Splavů, městečka na severozápadním břehu Máchova jezera. Hostem Pavla Petra byla paní Helena Suková, vynikající tenistka, která se po skončení kariéry se věnovala a věnuje psychologii.

Místo, které se na přelomu 19. a 20. století stalo jedním z vyhledávaných dovolenkových letovisek v Českých zemích a vůbec celém Rakousko-Uhersku, je známe také tenisem. Koncem června se tam bude konat další ročník Mezinárodního tenisového turnaje žen Mácha Lake Open.

Ve Starých Splavech můžete potkat na procházce nejen tenistku Helenu Sukovou, ale i režiséra Fero Feniče

„Teď už je to pro mě místo, kde se nejlíp odpočívá, je pohoda, klid, vyjdete ven a hned jste u lesa, na jakoukoliv stranu jdete, tak je les, příjemné prostředí, mám to tady ráda,“ říká o Starých Splavech Helena Suková.

V městečku kdysi pobývala i rodina Miloše Formana a nyní je tam možné potkat na procházce třeba i režiséra Fera Feniče. Helena Suková ale ve Starých Splavech nejen odpočívá…

„Já už teď cokoliv dělám, tak to mám jako odpočinek, nebo koníčka. Teď se samozřejmě snažíme trošku udělat zábavu i pro lidi ze Starých Splavů. Podařilo se nám zorganizovat první přednášku o historii Starých Splavů. 20. června, pro lidi ve Starých Splavech, nebo blízkého okolí, kdo bude chtít přijít. Aby lidi měli taky zábavu, a ne jenom pořád starosti,“ prozrazuje plány.

Maminka Heleny Sukové hrála finále Wimbledonu v roce 1962, tatínek byl dlouholetým šéfem tenisového svazu, pro Helenu tak možná nebyla jiná volba, než se věnovat právě tenisu. „Ještě bych doplnila, že táta vlastně vyhrál pardubickou juniorku i v singlu, i ve čtyřhře, takže rodina byla tenisová, nicméně byli už tehdy hodně zkušení rodiče, takže to dělali strašně nenápadně. Ani já, ani brácha jsme neměli pocit, že ten tenis hrát musíme,“ vzpomíná na sportovní začátky.

Helena Suková kariéru ukončila ve 33 letech. „Když se dívám zpětně, tak si myslím, že jsem měla ještě dál hrát čtyřhry, ve dvouhře jsem už nevěřila, že budu lepší, že výkonnost půjde nahoru, ale pro čtyřhru by to pořád stačilo na to, abych byla ve špičce,“ zamýšlí se.

Paní Helena Suková s moderátorem Pavlem Petrem při natáčení rozhvoru

„Tehdy jsem tak nějak doufala v rodinný život, věřila jsem věcem, které nakonec nedopadly, ale zpětně už se tam člověk nedostane. Jakmile z toho jednou vyskočíte v tomhle věku, tak už pak tělo začne být pomalejší, bolavější a člověk už se zpátky nevrátí,“ říká.

Po skončení kariéry se vrhla na psychologii. „Táta přišel domů a říkal ‚nechceš studovat psychologii?‘ V té době už jsem měla období, kdy jsem vlastně nevěděla, co s načatým životem. Přišlo to asi ve správnou dobu. Dělal jsem přijímačky do Olomouce, na dálkové studium a v té době jsem ještě vůbec netušila, že to opravdu budu dělat,“ popisuje.

Co je pravdy na tom, že mezi Doksy a Starými Splavy existuje rivalita? Jaké období roku má Helena Suková nejraději a proč? Jak se dostala k hokeji? A jaké jsou její tenisové vzpomínky? Poslechněte si záznam rozhovoru.

autoři: Pavel Petr , reČRoL
Spustit audio

Související