T58, Filharmonie, Talisman nebo Puk. Klenoty radiopříjmu ve sbírce předsedy libereckého HIFI klubu Jana Mergla

30. říjen 2024

Setkání u mikrofonu tentokrát bylo o rozhlasu. Pavel Kudrna si totiž pozval sběratele audio techniky, znalce rozhlasu a předsedu libereckého HIFI klubu Jana Mergla.

Čtěte také

Své sběratelské vášni se Jan Mergl podle svých začal věnovat už v dětství, protože se o rozhlasovou techniku zajímal jeho otec. „Už někde v deseti letech jsem sem tam něco zkonstruoval, začalo to krystalkou, pokračovalo tranzistory i elektronkami. Různě jsem upravoval věci a táta byl první člověk, který mě s tím seznamoval a já jsem se do toho tak nějak dostával. Četl jsem literaturu, která tenkrát vycházela. Byly to časopisy Amatérské rádio, a tam jsem chytal vědomosti a zkušenosti, hlavně zkušenosti z konstrukční oblasti, abych si něco udělal a aby to hrálo,“ přiblížil své začátky.

První tranzistor 1NU70

„Začínal jsem s transistorem 1NU70, což byl vlastně první transistor, který se v Československu vyráběl, který zesiloval signál. Dokonce to i hrálo na feritovou anténu, to byl můj první úspěch,“ doplnil liberecký radioamatér.

Během let svůj zájem rozšířil o další zvukovou techniku včetně magnetofonů nebo gramofonů. Ty si většinou kupoval, na rozdíl od radiopřijímačů, zesilovačů nebo reproduktorů, které umí vyrobit sám.

Sbírka rádií Jana Mergla

„Nehoním se za nějakým počtem, na to nemám ani místo. Moje sbírka jsou většinou menší rádia, mám doma asi čtyři velká. Mě spíš lákalo, abych měl doma něco zvláštního. Třeba první československý tranzistorový přenosný přijímač T58, abych doma měl jediný luxusní přijímač Tesla, to znamená Filharmonii. Pak mít ta menší rádia, tedy několik typů Talismanů, mít Puk, který byl opravdu velký jako puk, protože byl vyrobený k mistrovství světa v ledním hokeji v Bratislavě,“ představil některá svá rádia Jan Mergl s tím, že jeho sbírka čítá kolem třiceti kusů.

„Potom, pochopitelně, abych měl doma něco taky z hi-fi, z věcí, které jsou o úroveň výš. Mám doma super hi-fi rádio, což je unikát, který má 100 transistorů a 30 integrovaných obvodů, to je rádio jako hrom. A pak mám doma Onkyo a takovéhle věci, prostě aby to bylo hezké a aby to bylo taky funkční,“ dokončil sběratel.

Jak Jan Mergl vidí současný technický vývoj radiotechniky, co říká na digitální síť DAB, jak vznikala publikace ke 100 letům rozhlasu, a co zajímavého zjistil při studiu historie rozhlasu v Liberci? Poslechněte si záznam pořadu Setkání u mikrofonu.

autoři: Pavel Kudrna , reČRoL
Spustit audio

Související